Jak prodloužit životnost myčky nádobí

Myčka nádobí

Myčka nádobí šetří nejen čas a námahu při mytí nádobí, ale i peněženku – snižuje totiž spotřebu vody i energií na její ohřev. Aby však dosahovala perfektních výsledků a sloužila dlouhou dobu, je třeba myslet i na pravidelné čištění myčky. Jak na něj, které části čistit, jak údržba ovlivní životnost myčky nádobí, jaké používat prostředky a s jakými poruchami myčky se můžete setkat? To objasní následující řádky.

Životnost myčky nádobí závisí nejen na kvalitě provedení, ale i frekvenci a způsobu používání, jakož i běžné údržbě. I když se můžeme setkat s modely, které fungují i po 10–15 letech, průměrná životnost nových myček se pohybuje mezi 4–8 roky.

Co ovlivňuje životnost myčky nádobí a jaká jsou rizika

Životnost myčky nádobí lze ovlivnit především jejím správným používáním a údržbou. Pokud do ní vkládáme nádobí se zbytky jídel, kostí, lógrem, silnou vrstvou připálenin, s peckami, párátky, kousky střepů atd., dochází k usazování těchto zbytků v otočných ramenech, jež se mohou ucpat a přestat se točit, případně se dostanou do systému kontroly hladiny, což může způsobit špatné fungování myčky i její přetečení. Zbytky kyselých potravin navíc mohou reagovat s vodou a způsobovat korozi uvnitř spotřebiče. Cizí předměty také mohou zablokovat čerpadla, takže neodtéká voda z myčky a může dojít k jejich poškození.

Písek či hlína z nádobí zase mohou vést k poškrábání sklíčka čidla indikace čistoty vody, které následně přestane fungovat. Proto je zásadní vkládat do myčky nádobí očištěné od zbytků a největších nečistot, pravidelně čistit vnitřní prostor myčky a používat ji v souladu s návodem k obsluzepoužívat ji v souladu s návodem k obsluze.

Pravidelné čištění myčky zajistí správnou funkčnost

Nyní už víme, co nepatří do myčky, i to, proč je důležité se o ni správně starat – jen pravidelná údržba totiž zajistí dokonalé výsledky mytí, jakož i optimální spotřebu vody i energie. Pro provádění správné údržby myčky je třeba znát její zásadní části a jejich činnost:

Základ myčky tvoří topné těleso, jež se stará o ohřev vody pro mytí. Zásadní jsou pak rotující ramena a trysky, z nichž pod vysokým tlakem stříká voda s čisticím prostředkem a myje nádobí. Filtr ve spodní části myčky, ukrytý většinou pod velkým kovovým krytem, zachycuje nečistoty a brání ucpání odpadu.

Aby bylo po vyndání z myčky nádobí čisté, lesklé, bez šmouh a zaschlých kapek vody, je třeba udržovat myčku v čistotě, používat správné mycí prostředky, vodu o správné tvrdosti a zvolit vhodný program.

Mycí prostředek by měl obsahovat aktivní složky odstraňující nečistoty a mastnotu a v závěrečné fázi nádobí vyleštit. Kvalitní čisticí prostředky navíc zabraňují i usazování vodního kamene díky obsahu regenerační soli.

Na výběr jsou nejrůznější tablety či kapsle, přičemž je třeba přizpůsobit dle nich mycí cyklus, resp. teplotu vody i délku fáze (teplá voda rozpouští čisticí prostředek, studená leštidlo, při nevhodně zvoleném programu se tableta nemusí rozpustit, nebo se rozpustí celá najednou, což vede k neuspokojivému výsledku mytí). Pro bezchybný výsledek je vhodné volit tablety typu „all-in-one“.

Myčka nádobíFoto: Freepik

Čištění myčky přehledně

I u čištění myčky je důležitá prevence, jež zabrání silnému znečištění myčky, které může vést k zápachu i poruše myčky. Některým částem stačí věnovat péči jednou za několik měsíců, jiným každý týden. Pokud však myčka nebo nádobí z myčky zapáchá či jsou na něm nečistoty, je třeba pustit se do čištění myčky okamžitě. Někteří výrobci se to přitom snaží zákazníkům usnadnit – můžete se už setkat např. s myčkami vybavenými UV světly pro likvidaci bakterií i u programů s nižší teplotous myčkami vybavenými UV světly pro likvidaci bakterií i u programů s nižší teplotou.

Čištění vodních ramen a trysek (1× za měsíc)

Správné rozprašování vody během mycího cyklu je zásadní pro dokonale čisté nádobí. Jednou za měsíc byste proto měli demontovat (pokud je to možné) ramena z horní a dolní části myčky a důkladně je propláchnout pod tekoucí vodou. V případě silnějšího znečištění použijte kartáček a saponát (vyzkoušet můžete ale i ekologické prostředkyvyzkoušet můžete ale i ekologické prostředky). Čistá ramena nainstalujte zpět a zkontrolujte, zda se správně a bez námahy otáčejí.

Čištění filtru myčky (min. 1× týdně)

Alespoň jednou týdně (při častém používání myčky každé tři dny) je třeba vyčistit filtr myčky, který zachycuje většinu nečistot z nádobí a je nejčastějším zdrojem zápachu. Vyjměte kryt filtru spolu s filtrem. Pokud je to možné, rozložte je na jednotlivé části a odstraňte veškeré hrubé nečistoty. Poté filtr důkladně opláchněte pod tekoucí vodou, pomoci si můžete přípravkem na nádobí a jemným kartáčkem. Stejně tak očistěte i kryt filtru. Následně vše vraťte na své místo.

Čištění odpadu myčky (dle potřeby)

Spolu s vyčištěním filtru je vhodné zaměřit se čas od času i na samotný odpad – za pomoci zvonu nebo jinak mechanicky z něj odstraňte nečistoty, které brání průtoku vody, poté můžete použít speciální prostředek na čištění odpadu (postačí v případě ucpání, či jednou za několik měsíců). Poté propláchněte horkou vodou a namontujte filtr a kryt zpět. Pozor, ucpaný odpad může zastavit provoz myčky či v horším případě vytopení bytu.

Čištění těsnění (1× za měsíc)

Vzhledem k vysoké teplotě i vlhkosti uvnitř myčky může na těsnění a gumových částech docházet k tvorbě plísní. Alespoň 1× měsíčně očistěte těsnění i dvířka myčky houbičkou a saponátem a následně otřete do sucha.

Odstranění vodního kamene – odvápnění (2–3× do roka)

Pokud máte tvrdou vodu, může se uvnitř myčky i v přívodní hadici na vodu usazovat vodní kámen, který snižuje životnost myčky a spolu s usazeným tukem může zatěžovat čerpadlo. Změkčení vody dosáhnete, pokud při mytí nádobí používáte sůl do myčky.

Pokud tvrdou vodu nemáte, měli byste provést cílené odvápnění pomocí speciálního přípravku – odvápňovače 2–3× za rok, u tvrdé vody jej však provádějte 1× měsíčně (postupujte dle návodu k použití konkrétního přípravku).

Odstranění mastnoty (2–3× do roka)

Usazená mastnota a zbytky jídel jsou častým zdrojem zápachu, proto je vhodné alespoň 2–3× za rok použít odstraňovač mastnoty.

Poruchy myčky a jak je opravit

Myčka vás může čas od času potrápit nefunkčnostmi, z nichž některé vyřešíte sami, a na jiné je třeba zavolat opraváře. Mezi nejčastější patří následující:

  • Špatně umyté nádobí – kromě zaschlých zbytků či špatně rozmístěného nádobí v koších může být na vině zanesený filtr či ramena. Postupujte dle popisu, jak vyčistit ramena myčky a filtr výše. Pokud vyčištění nepomůže, zkuste zvolit intenzivnější program mytí či jiný mycí prostředek.
  • Myčka neohřívá vodu – pravděpodobně je poškozeno topné těleso nebo relé, na výměnu zavolejte profesionálního opraváře.
  • Myčka nevypouští/nenapouští vodu – pokud je otevřený přívod vody a nejsou zalomené hadice, s největší pravděpodobností budou ucpané hadice. Je nezbytné vyčištění, příp. výměna odpadní/přívodní hadice u myčky. Postupujte dle návodu k myčce.
  • Myčka nejde spustit – na vině mohou být nedovřená dvířka či neodčerpaná voda, s kterými si poradíte svépomocí. Pokud je však příčinou vadná pojistka modulu programátoru myčky, je třeba zavolat opraváře.
  • Netěsnící dveře myčky – zkontrolujte umístění myčky v kuchyni, zda je správně vyrovnaná. Na vině může být i znečištěné či poškozené gumové těsnění – vyčistit jej zvládnete sami, vyměnit těsnění do myčky musí opravář.
  • Mycí prostředek zůstává v dávkovači – na vině může být nesprávné dávkování mycích prostředků, jakož i nedostatečný prostor ponechaný u víčka dávkovače (přeplněná myčka).
  • Během mytí se ozývají nárazy – pravděpodobně jste naskládali nádobí nesprávně, a buď naráží jednotlivé kusy do sebe, nebo do něj naráží ostřikovací rameno. Dodržujte správné a rovnoměrné rozmístění nádobí v koších.
  • Nádobí není po umytí suché – na vině může být nadměrné zaplnění myčky, nebo nedostatek leštidla, které má na schnutí zásadní vliv. Myslete na správné dávkování prostředků.

Doporučení na závěr

Aby myčka fungovala tak, jak má, je kromě pravidelného čištění třeba mýt nádobí vodou o správné teplotě a tvrdosti, odstraňovat z nádobí zbytky jídel a spotřebič nepřetěžovat – vkládejte jen předepsané množství nádobí a správně ho rozložte (do horního koše křehčí kusy, jako jsou skleničky, hrníčky, misky atd., do spodního hrnce, talíře atd.; nádobí by se mělo co nejméně dotýkat, nesmí se překrývat).

Pokud myčka začne vykazovat určité potíže či poruchy, můžete některé opravy myčky zvládnout sami (viz výše), nikdy ale nezasahujte do vnitřních částí myčky. V případě, že myčka nefunguje ani poté, co jste ji vyčistili a provedli kontrolu, zavolejte profesionálního opraváře. Ten vám také může jednou ročně provést preventivní servisní kontrolu, díky které můžete předejít závažnějším poruchám a finančně náročným opravám.

Zdroje info: bydlemebezpecne.cz, chosegreen.cz

Náhledové foto: Freepik

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.