Jak prodloužit životnost bojleru

Bojler

Bez teplé vody si dnes život představit nedokážeme, přesto však údržbě a čištění bojleru věnujeme jen minimum úsilí. Přitom usazeniny na stěnách bojleru, termostatu i topném tělese snižují jeho životnost, a navíc zvyšují spotřebu energie. V následujícím článku se proto dozvíte, jaká rizika se pojí s neudržovaným bojlerem, jaké jsou požadavky na údržbu, co ovlivňuje životnost bojleru, i jak rozpoznat varovné signály upozorňující na nutnost údržby či výměny.

Ohřívač vody je jedním z nejdůležitějších spotřebičů v domácnosti, jelikož zajišťuje pravidelný přísun teplé vody.Vzhledem k vysokým cenám energií je však nutné, aby svou funkci plnil nejen správně, ale i hospodárně – vhodným výběrem bojleru či výměnou starého bojleru za nový můžete snížit spotřebu bojleru až o třetinu.

Životnost bojleru ovlivňuje provedení i správná údržba

To, jak dlouho vám bude bojler sloužit, závisí nejen na jeho typu, kvalitě a materiálu, ale také na tom, jak o něj pečujete.

Obecně lze říci, že elektrické bojlery dosahují průměrné životnosti 10–15 let, plynové bojlery 8–12 let a solární bojlery mohou fungovat až 20 let.

Prodloužit životnost pak můžete také výběrem vhodného materiálu – dražší nerezové bojlery, které jsou odolné vůči korozi i vodnímu kameni, mohou ohřívat vodu bez obtíží 15–20 let, u cenově přijatelnějších smaltovaných bojlerůcenově přijatelnějších smaltovaných bojlerů musíte počítat s nižší životností cca 10–15 let.

Vhodné je, aby ze stejného materiálu byla jak nádoba samotného bojleru, tak jeho víko.

Celkovou životnost bojleru ovlivňuje také provedení topného tělesa – vhodné je zvolit bojler s keramickým, vyjímatelným a neponorným topným tělesem, jež kromě prodloužení životnosti také zefektivňuje celkový ohřev vody.

Ani nejkvalitnější provedení bojleru však není dostačující, pokud mu nebudete věnovat důkladnou péči. Vzhledem k tomu, že je v bojleru trvale voda, usazují se na jeho vnitřních stěnách, topném tělese i termostatu nejrůznější usazeniny a vodní kámen. Ty následně snižují efektivitu ohřevu, zvyšují náklady na ohřev a zkracují životnost bojleru. Proto je třeba tyto usazeniny pravidelně odstraňovat a také nechat pravidelně provádět revizi bojleru.

Plynové bojlery vyžadují pravidelnou roční údržbu (stejně jako jiné plynové spotřebiče jako kotle, karmy atd.).

Elektrické a nepřímotopné bojlery není třeba servisovat každoročně jako plynové bojlery, nicméně v závislosti na tvrdosti vody je u nich třeba každé 2–3 roky vyměnit anodovou neboli hořčíkovou tyč, jež chrání bojler před korozí.

Tip: Pokud si nejste jistí, zda a jak moc tvrdou vodu máte, udělejte jednoduchý test. Dejte trochu mýdla do nádobky s vodou a zaštěrchejte. Čím méně mýdlo pění, tím pravděpodobněji máte tvrdou vodu. Současně platí, že pokud máte hodně tvrdou vodu, zaznamenáte to třeba při čištění sprchového koutupři čištění sprchového koutu či v rychlovarné konvici na vzniku vodního kamene.

U kombinovaných bojlerů závisí údržba na zdroji energie (mohou být kromě elektrické  energie připojeny na další zdroj, kterým může být plyn, kotel na tuhá paliva atd., čímž je zajištěn ohřev vody i v případě výpadku elektrické energie).

BojlerFoto: Unsplash

Neudržovaný bojler s sebou nese i zdravotní rizika

Používání neudržovaného či starého bojleru znamená nejen neefektivní ohřev vody s vyššími náklady na energie a vyšší pravděpodobnost poškození a poruch bojleru, ale také zdravotní rizika v důsledku kontaminace vody. Pokud totiž bojler nebudete pravidelně čistit, bude se v něm hromadit rez a bakterie, jež vodu kontaminují a mohou následně způsobovat nejrůznější zdravotní obtíže, jako jsou různé infekce, kožní vyrážky aj.

Chcete-li předejít zdravotním rizikům, pořiďte si bojler s funkcí Anti-Legionella. Právě tyto patogenní bakterie Legionelly se v bojlerech množí nejčastěji. Tato funkce je schopná účinně je zlikvidovat – pokud nebyla voda v bojleru zahřátá po dobu 30 dnů alespoň na 70 °C, spustí funkce její ohřev nad tuto teplotu, aby zničila bakterie a zajistila zdravotně nezávadné používání vody z bojleru.

Vypouštění bojleru a jeho čištění krok za krokem

Frekvence čištění bojleru závisí na míře zanesení, obecně se doporučuje provádět jej jednou za 4–5 let. U plynových bojlerů je vhodné přenechat čištění profesionálům, elektrický bojler si zvládnete vyčistit doma sami:

  1. Před zahájením prací VŽDY odpojte bojler od elektrické sítě (nemá-li váš bojler zásobník či běžnou zástrčku s ochranným kontaktem (230 V), přenechte jeho údržbu odborníkovi).
  2. Uzavřete přívod vody.
  3. Začněte s vypouštěním bojleru – připevněte hadici na vyprazdňovací ventil (zpravidla na spodní části bojleru) a nechte vytéct všechnu vodu. Máte-li bojler s pojistným ventilem, pak jej povolte, otevřete kohoutek teplé vody (např. na umyvadle, ve sprchovém koutu atd.), aby se do bojleru dostal vzduch, a nechte vodu vytéct. Vodu lze odčerpat také ručně pomocí kbelíků – zde je třeba demontovat horní kryt bojleru a odpojit součástky, jež se v bojleru nacházejí, a následně vybrat vodu.
    POZOR! Pokud váš bojler nemá čisticí otvor, nechte jej vyčistit specializovanou instalatérskou firmounechte jej vyčistit specializovanou instalatérskou firmou!
  4. Po vypuštění vody otevřete čisticí přírubu a demontujte topnou tyč, kterou důkladně očistěte.
  5. Následně vyčistěte kal a usazeniny z vnitřních částí bojleru – pomoci si můžete větším proudem vody, příp. dřevěnou špachtlí (nikdy nepoužívejte ostré předměty). V případě silného znečištění použijte speciální přípravek – odvápňovač, příp. můžete smíchat ocet nebo kyselinu citronovou s vodou a použít tuto směs k čištění.
  6. Je-li rozpuštěna, vyměňte anodu do bojleru (tu je vhodné měnit 1–2× ročně).
  7. Po důkladném vyčištění namontujte zpět veškeré části, příp. vyměňte těsnění pro správnou izolaci bojleru a bojler kompletně uzavřete.
  8. Připojte přípojku vody a bojler napusťte studenou vodou.
  9. Zapněte přívod elektřiny a následně bojler.
  10. Před odebíráním pitné vody nechte odtéct několik litrů teplé vody, aby se z bojleru odstranily případné zbytky odvápňovače.

Varovné signály upozorňující na nutnost kontroly a servisu bojleru

Bojler je obecně tiché zařízení, které za normálních okolností nevydává žádné zvuky a ohřívá dostatečně teplou vodu. Dlouhá doba ohřevu či nejrůznější zvuky vycházející z bojleru jsou proto indikátory, že něco není v pořádku.

Pojďme se podívat, s jakými nejčastějšími poruchami bojleru se můžete setkat:

  • Neteče teplá voda z bojleru – na vině příliš dlouhé doby ohřevu či vytékající studené vody bývá zpravidla nefunkční topné těleso či jiný zdroj ohřevu. Kontaktujte proto servis.
  • Kape pojistný ventil u bojleru – kape-li jen občas a málo, stačí jej otřít a umístit nádobu na záchyt vody, kape-li neustále, je třeba vyměnit ventil.
  • Teče bojler – bojler prorezavěl, udělaly se v něm dírky a je třeba jej ihned vyměnit.
  • Bojler vydává zvláštní zvuky – pokud slyšíte pískání, vrzání, syčení, škrundání, bouchání či podobné zvuky, a přitom nikde neuniká voda, pravděpodobně je poškozen pojistný ventil, který vám instalatér za pár korun vymění. Na vině ale mohou být i závažnější poruchy, proto je vhodné vždy nechat provést servis.
  • Zapáchající voda z bojleru – voda zpravidla zapáchá v důsledku bakterií, které se ve vodě množí. Je třeba servisní prohlídka, příp. bojler vypustit a důkladně vyčistit.
  • Rezavá voda z bojleru – pokud vám teče rezavá voda a na vině není špatná kvalita vody či zarostlé trubky, může být v bojleru velké množství rzi. Bojler je proto třeba důkladně vyčistit, příp. jej vyměnit.

Doporučení na závěr

Kromě samotné údržby a čištění bojleru je třeba myslet také na správné nastavení teploty ohřevu vody. Ta by měla být 65 °C. Vyšší teplota způsobuje uvolňování minerálních látek z vody, čímž se zanášejí vnitřní plochy a vzniká vodní kámen. V letních měsících vám dokonce postačí nastavit ohřev na 55 °C. Na samotnou efektivitu ohřevu vody má vliv také umístění bojleru, proto je vhodné neumisťovat ho ve větší vzdálenosti než 2 metry od místa odběru.

Pokud si nejste jisti, jak bojler správně vyčistit, opravit, či zda už je čas na jeho výměnu, obraťte se na instalatéra z vašeho okolí a nechte si bojler zkontrolovat. Můžete tak předejít řadě budoucích problémů.

Zdroje info: mora.cz, svet-koupelny.cz, vservis.cz

Náhledové foto: Freepik

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.