Jak připravit střechu na instalaci fotovoltaiky? Je třeba myslet na střešní krytinu i zastínění

fotovoltaika

Pořízení fotovoltaické elektrárny je pro mnohé domácnosti logickým krokem k energetické nezávislosti a nižším účtům za elektřinu. Často se však zapomíná na to nejdůležitější – základ, na kterém bude celý systém stát. Tím je střecha. Právě její stav, typ krytiny, orientace i nosnost hrají klíčovou roli v tom, zda bude solární systém fungovat bezchybně, bezpečně a s maximální účinností.

Na udržitelnost a energetickou úsporu domácností je kladen čím dál větší důraz. Přispívá tomu ostatně jak legislativa, tak podpora ve formě různých dotací. Není proto divu, že stále nabývají na popularitě fotovoltaické panely, které při správném fungování mohou náklady na energie z velké části pokrýt. Abychom si je pořídili, rozhodně není nutné pouštět se hned do rekonstrukce celé střechy. Stačí se jen ujistit, že je ta stávající na instalaci fotovoltaiky dostatečně dobře připravená.

Ne na každou střechu samozřejmě můžeme umisťovat fotovoltaické panely bez úprav. Nejprve se tedy musíme ujistit, že je ta naše v opravdu vynikajícím stavu. „Pokud by se objevil nějaký problém, je lepší na něj přijít s předstihem, a ne až po zahájení instalace,“ doporučuje Jakub Ponec, odborník na střechy ze společnosti Betonpres. Zpětné úpravy střechy po zahájení instalace fotovoltaiky totiž již často představují zásadní komplikace.

Střecha musí snést vysoké zatížení

Je třeba myslet na to, že střecha musí snést poměrně vysoké zatížení. „Fotovoltaické panely zvyšují zatížení střechy o zhruba 15 až 25 kilogramů na metr čtvereční. Ideální je proto se zatížením počítat ve statickém posudku již při realizaci střechy,“ doporučuje Jakub Ponec. Pokud jsme však s umisťováním fotovoltaiky během realizace nové střechy nepočítali, můžeme si zažádat o další posudek od statika. „Instalace a administrativa by následně měla být jednodušší,“ říká odborník z Betonpresu.

Roli hraje samozřejmě i typ střešní krytiny, který naši střechu pokrývá. „Umístění panelů na střechu s tvrdou skládanou krytinou, jako jsou například betonové tašky, je výrazně jednodušší. Tvrdší krytiny se totiž snáze rozebírají a jejich náhrada v případě rozbití v důsledku neopatrného pohybu není zdaleka tak komplikovaná jako například u plechu,“ vysvětluje Jakub Ponec. U tvrdých krytin je také snadnější a bezpečnější vytvořit prostup pro kabely a držáky. „Tašku stačí zespodu proříznout a kabel skrze ni vést,“ říká Jakub Ponec.

Energie

Foto: Pixabay

Zejména betonové tašky jsou pro instalaci fotovoltaiky ideální, protože jsou robustní, pevné a stabilní. „Nejvhodnější jsou tašky s hladkým povrchem a jednoduchým tvarem, které umožňují snadné ukotvení držáků pro panely. U komplikovanějších a výrazně tvarovaných tašek může nastat potíž s montážními držáky a mohou vznikat netěsnosti v podobě nadzvednutých tašek,“ upozorňuje odborník z Betonpresu. U plechových krytin, skrze něž se držáky také kotví, podle něj zase může hrozit zbytečné pronikání vlhkosti do střešního pláště.

Ideální je umístění na jihozápad střechy

Seznáme-li, že je naše střecha v pořádku, je třeba zamyslet se nad tím, kam vlastně fotovoltaické panely plánujeme umístit. Primárně je třeba myslet na to, aby panely nic nezastiňovalo. „Problém může představovat i komín nebo třeba anténa. I malé zastínění totiž může mít významný vliv na to, kolik energie budou panely produkovat,“ upozorňuje Jiří Novák, odborník na fotovoltaické panely ze společnosti Energy Systems, Saint-Gobain. Zastínění panelů se podle něj dá vyřešit prostřednictvím optimizérů, ty ale náklady na pořízení fotovoltaiky zvyšují.

Co se týče orientace střechy, hodně záleží na tom, jak konkrétní domácnost funguje. „Pro klasickou domácnost, jejíž členové ráno odjíždí a odpoledne se vrací, je ideální mít panely nainstalované v orientaci západ-východ,“ říká Jiří Novák. Z principu ale podle něj není špatné žádné umístění od východu k západu, protože moderní fotovoltaické panely jsou stále účinnější a dokážou zvládat i rozptýlené světlo.

Když už se do montáže fotovoltaických panelů pustíme, i poté je třeba na střechu dávat pozor. „I střešní krytina s vysokou odolností může prasknout, pokud se po ní řemeslníci obtěžkaní nákladem pohybují neprofesionálně,“ varuje Jakub Ponec z Betonpresu. Po dokončení instalace je tak podle něj vždy třeba střechu ještě vizuálně zkontrolovat, aby se někde neukrývala právě poškozená taška.

Aby fotovoltaická elektrárna skutečně plnila svůj účel a přinášela domácnosti energetické úspory, je klíčové nepodcenit její přípravu – a tou je i důkladné posouzení stavu střechy. Kvalitně připravená střecha tak představuje jistotu, že investice do solární energie bude skutečně dlouhodobě přínosná.

Zdroje info: Autor, betonpres.cz, saint-gobain.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.