Jak připravit garáž na zimu? Vsaďte na organizaci a dobrou izolaci
I když se na první pohled může zdát, že s končícím podzimem a příchodem zimy se práce kolem domu chýlí ke konci, není to úplně pravda. Po posledních přípravách zahrady na první mrazíky byste se měli pustit do úprav a úklidu interiéru. Práce na reorganizaci a zvelebení garáže se často podceňují, ale odvděčí se vám v podobě teplejšího a suššího garážového prostoru, který spolehlivě ochrání váš vůz a nářadí před neduhy zimy.
Nečekejte na jaro
Na co čekat až na jarní úklid, když si garáž můžete pohodlně reorganizovat a uklidit už před zimou? Dny jsou kratší a chladnější, což jsou ideální podmínky pro velkou generálku garáže. Vezměte si rukavice, obrňte se trpělivostí a chutí pracovat a směle do toho. Nezapomínejte také, že se zhoršenými povětrnostními podmínkami přichází také zvýšené riziko poškození vašich garážových vrat a garáže vůbec, proto nezapomínejte na kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti, ve kterém bude zahrnutá i garáž, a to i ta samostatně stojící.
Foto: Pexels
Poctivá generálka
Začněte tím, že z garáže vynesete vše, co už nebudete potřebovat. Použitelné věci zkuste ještě prodat. Ty nepoužitelné zlikvidujte a odvezte do místního sběrného dvora. Až v garáži zbudou jen užitečné a používané věci, pokuste se veškeré nářadí a pomůcky zorganizovat a najít jim své místo. Dobře promyšlená reorganizace zabrání hromadění nářadí a předchází vzniku opětovného nepořádku. Také bude mít vše potřebné vždy po ruce.
V případě potřeby namontujte nové poličky, regály, abyste minimalizovali předměty pohozené jen tak na zemi. Nástěnné stojany jsou zase vhodné pro organizaci lopat, rýčů nebo lyží. V takto uklizené garáži se vám bude snáze provádět generální kontrola před zimou. V rámci ní se zaměřte na praskliny, těsnění. Zkontrolujte okna, dveře a vrata, zda mezi spárami neproudí studený vzduch, případně neprotéká voda.
Foto: Pexels
Pozor na tekutiny a baterie
Pokles venkovní i vnitřní teploty může také způsobit, že tekutiny se rozpínají a následně deformují nádoby, v kterých jsou uskladněné. To často vede k úniku nebezpečných tekutin, které ohrožují nejen lidi, ale také domácí mazlíčky. V rámci nového organizačního řádu dbejte na to, aby všechny tekutiny či chemikálie, které by mohly vlivem nízké teploty zamrznout nebo se znehodnotit, byly umístěny na vhodném místě. To platí také pro autobaterie či aku nářadí a jejich náhradní baterie.
Izolujte
V případě, že teplota ve vaší garáži v zimě klesá blízko k nule, je třeba, aby byla všechna vodovodní potrubí zaizolována. Předejdete tak nemalým nákladům na jejich výměnu v případě, že voda v trubkách zamrzne, a ty pak pod tlakem popraskají. Nejjednodušším řešením jsou pěnové izolační obaly na trubky. V případě, že je potrubí vyvedené do exteriéru, například jako vnější vodovodní kohoutek, který je nezaizolovaný, je dobrým krokem takovýto vodovod odstavit až do jara. Máte-li v garáži starší ohřívač vody, dodatečně jej zaizolujte. U novějších zařízení to většinou nutné není.
Foto: Pexels
Myslete na stěny
Izolace stěn je časově náročný a finančně nákladný projekt. Jsou ale případy, kdy se opravdu vyplatí. Vše záleží na tom, k jakým účelům garáž využíváte, případně, kde je vaše garáž postavena. Pokud je garáž spojena s domem, její zateplení se odrazí na nižších poplatcích za vytápění. Díky tomu se vám do pár let investice do zateplení vrátí. Kvalitní izolace nejenže chrání garáž před chladným zimním počasím, ale pomáhá také v létě během vlny veder udržet uvnitř příjemnou teplotu. Za toto rozhodnutí vám tedy poděkuje také vaše auto, které v garáži většinou parkuje.
Zdroje info: dumazahrada.cz, garaz.cz
Náhledové foto: Pexels
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.