Jak poznat kvalitní a nekvalitní brikety
Topná sezona je tady a možná přemýšlíte nad tím, čím vlastně letos budete topit. tedy v případě, že disponujete kotlem na tuhá paliva. Samozřejmě, jakousi klasiku představuje bezesporu dřevo. Jestliže ale chcete vsadit na větší pohodlí, často i větší výhřevnost a čistotu topení, pak se vyplatí popřemýšlet nad briketami. Na trhu se jich nachází velké množství a vyznačují se různou kvalitou. Poznat ty, jež stojí za to, není mnohdy jednoduché. My se proto podíváme, co všechno brát při této nelehké volbě v potaz.
Jak se poznají nekvalitní brikety?
Koupit ty nejlevnější brikety, není zrovna optimální tah. I kvalitní brikety je možné sehnat za rozumné peníze, nicméně většinu tomu tak není. Nekvalitní se poznají hlavně podle minimální výhřevnosti. K vytopení jedné jediné místnosti jich tak můžete potřebovat doslova kopu. Jinak se také mohou vyznačovat tím, že jsou navlhlé, případně bobtnají. Jejich zapalování se tak může stát nekonečným během. Podívejte se předem na složení briket. Jejich součástí nesmí být žádná umělá pojiva. Stejně tak je důležitá absence rostlinných příměsí, různých částeček a kamínků. Nekvalitní brikety také nevoní.
Dřevěné brikety: Foto Pixabay
Kvalitní briketa stojí za to
Opravdu jakostní brikety poznáte hlavně podle toho, že jsou lisovány vyloženě z čistých dřevěných pilin. Vyznačují se hlavně vysokou výhřevnost okolo 18–20 MJ/kg. Oproti hnědému uhlí je výhřevnost vyšší o 40 %. Vyznačují se mimo jiné dlouhou dobou hoření, ekologičností, nenáročností na přípravu, jednoduchou skladovatelností.
Noční brikety pro maximální pohodu
Ne každému se chce v noci vstávat. I proto není od věci vsadit na noční brikety, které vydrží v kotli či kamnech velmi dlouhou dobu žhnout. Kvalita je u nich také důležitá, proto nakupujte pouze ty, které jsou vyrobené z ryze přírodních příměsí.
Topení briketami: Náhledové foto Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.