Jak postupovat při výběru radiátoru do koupelny?
Pokud plánujete kupovat radiátor do koupelny, určitě je velmi důležité vědět, jak takový koupelnový radiátor vybírat. Vedle známých náležitostí jako je umyvadlo, vana nebo třeba sprcha, je radiátor velmi důležitá součást této místnosti. Bez něj se snad žádná koupelna neobejde. Sušení ručníků nebo vytápění celé místnosti, to jsou jeho funkce. Na trhu nám nabízejí mnoho druhů radiátorů, a proto je dobré vědět, jak vybírat a jaké vlastnosti sledovat.
Vybírejte podle účelu
Prvním krokem, který si představíme, je určitě výběr podle toho, co od nového radiátoru v koupelně očekáváme. Pokud máme zájem o radiátor, jehož jedinou náplní fungování bude sušení ručníků, nemusí vás zajímat takové vlastnosti jako například tepelný výkon. Taková situace se vás může týkat, pokud máte například podlahové nebo jiné samostatné vytápění koupelny. Očekáváte-li však od radiátoru vedle sušení ručníků i funkci vytápění místnosti, zajisté vás musí zajímat specifikace tepelného výkonu. Tomu pak odpovídá i velikost radiátoru. U nových staveb je ideální výkon takový, ke kterému dojdete násobením délky, šířky a výšky (kde vám vyjde objem místnosti v metrech krychlových) a následným vynásobením koeficientem 40. Výsledek je minimální výkon ve Wattech. Pokud máte stavbu o něco starší, použijte koeficient 50.
Kolik lidí koupelnu využívá?
I tato otázka je při výběru radiátoru do koupelny důležitá. Dle počtu uživatelů totiž určíme velikost radiátoru, aby se na něj vešly ony osušky či ručníky. Ručníky tak budou pořád suché a příjemně hřejivé. Obecně platí, že pro dva členy domácnosti stačí radiátor, jehož výška je cca 100 až 120 cm. Pro čtyři členy je to již 170 až 180 ideálně, avšak 150 cm minimálně. Šířka by pak měla zohlednit rozměry vašich ručníku a také samozřejmě onen počet obyvatel domácnosti. Optimálně bvy měla dělat asi něco kolem 60 cm.
Jak radiátor místnost vytápí
Dalším důležitým bodem je určitě způsob vytápění. Existuje mnoho druhů, z nichž základní jsou tři. Teplovodní vytápění, elektrické a kombinované. V prvním případě je radiátor připojen jen a pouze ke zdroji teplé vody. Elektrické vytápění je jasné. Pro zákazníka to znamená, že radiátor má kabel se zástrčkou, kterým se připojuje do elektrické sítě. Jde o radiátory s elektrickými topnými tyčemi a topným médiem. Kombinovaně vytápěné radiátory pak v sobě snoubí teplovodní a elektrický způsob. Když je topná sezóna většinou jsou připojeni k teplé vodě. Mimo toto období si pak vystačí s elektrickou topnou tyčí. Ta se vestaví při instalaci topení. Někdy je však již dodávána uvnitř radiátoru. Při výběru tak dobře zohledněte vaše možnosti a preference ohledně zdrojů v domě nebo bytě.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.