Jak pečovat o štěně nebo kočku v jejich pokročilém věku
Na jedné straně mají starší domácí mazlíčci tendenci dávat přednost odpočinku před lezením po zdech nebo sprintováním po domě jako pominutí. Na druhé straně je u nich vyšší riziko zdravotních problémů a může být obtížné rozlišovat mezi běžným dospíváním a důvodem k obavám.
Prvotním krokem je vědět, kdy začít navštěvovat veterináře. U koček je nejčastěji hranicí pro status seniora 10 let. U voříšků se to liší podle plemene a velikosti. Jakmile váš mazlíček dosáhne této hranice, je čas začít s ním zacházet jako se seniorem. Zde jsou ty nejdůležitější zásady.
Všímejte si, jak se pohybují
Ztráta pohyblivosti je jedním z příznaků dospívání, což může ovlivnit jejich schopnost běhat, skákat, hrát si… Je velmi důležité vědět o všech změnách – umožňuje vám to změnit nastavení vašeho domova tak, aby se váš mazlíček cítil co nejpohodlněji a nejlépe.
- Podložky na studenou zem
- Protiskluzové podložky
- Rampy, schůdky…
Ztráta sluchu a zraku
Tragické je, že ztráta zraku a sluchu je pro dospívající domácí zvířata běžná a může jim znepříjemnit život. Zatímco tyto stavy nemůžete změnit, podniknete určité kroky k tomu, abyste svému mazlíčkovi usnadnili chození po domácnosti. I když se vizuální vnímání vašeho zvířete zhoršuje může se stále pohybovat, pokud pozná své okolí. Z tohoto důvodu byste neměli upravovat nábytek ani nic jiného, co by mohlo být překážkou.
Co se týče sluchu, je důležité, abyste udělali vše pro to, abyste si udrželi odstup od plížení nebo vyplašení chlupáče, protože vás nemůže slyšet přicházet. V neposlední řadě byste nikdy neměli nechávat nedoslýchavé zvíře bez vodítka, zejména v okolí jízdních cest.
Dávejte pozor na jejich váhu
Změny hmotnosti vašeho zvířete mohou být známkou toho, že něco opravdu není v pořádku, a čím jsou starší, tím je nezbytnější sledovat změny. Rychlé, znatelné zhoršení nebo zvýšení hmotnosti může být známkou zdravotních problémů a je důvodem k rychlé návštěvě veterináře. Ať už je to kvůli snížené pohyblivosti z bolavých kloubů, nebo prostě kvůli stárnutí, metabolismus mnoha domácích zvířat se s věkem zpomaluje a způsobuje vážné onemocnění:
- srdeční choroby
- kožní onemocnění
- bolesti kloubů
- vysoký krevní tlak
- onemocnění ledvin a cukrovka
- U koček s nadváhou je největším rizikem cukrovka, srdeční choroby a rakovina
Všímejte si příznaků kognitivních poruch
Stejně jako lidé mohou i domácí zvířata s přibývajícím věkem ztrácet mozkovou činnost. Znalost příznaků kognitivních poruch vám pomůže zachytit případné problémy co nejdříve, což je vždy mnohem lepší, než je zachytit pozdě.
- Zmatenost
- Změny v chápavosti vůči majitelům, ostatním zvířatům a okolí
- Poruchy spánku a bdění, někdy s přecházením nebo lapáním po dechu
- Znečištění domácnosti
- Změny v chování, ať už přibývají, nebo ubývají
- Úzkost
Připravte se změny chování
Mezi bolavými klouby, zhoršujícím se zrakem, špatným sluchem a zhoršenými kognitivními funkcemi může být zkoumání světa pro starší domácí zvířata zneklidňující a skutečně děsivé. To může přirozeně vést ke změnám v chování, zejména k agresivnímu chování:
- rozšířenému nepřátelství vůči jednotlivcům nebo jiným zvířatům
- rozšířenému shromažďování zdrojů nebo jinému obrannému chování a rozšířené reaktivitě vůči hluku
Tyto změny chování mohou narušit váš časový harmonogram a učinit péči o zvíře náročnější, než tomu bylo dříve. Mějte na paměti, abyste zůstali vytrvalí a mírní – není to jejich vina, jsou to jen staříci.
Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com
Náhledové foto: Pixabay