Jak pečovat o kůži v interiéru?
Kůže je oblíbeným přírodním materiálem. Nejenže je odolná, pevná a hodně vydrží. Kvalita ovšem něco stojí, pořizovací cena je poněkud vyšší a i proto chceme, aby kůže vydržela co nejdéle. Jak tedy o kůži správně pečovat?
Nejtrvanlivější materiál
Kožená sedací souprava na rozdíl od koženky nebo látky vypadá lépe a hlavně vydrží podstatně déle. Kůže totiž hodně snese i při každodenním používání. Pokud ji nechtěně nepolijete nebo nepoškrábete, nezůstanou na potahu viditelnější stopy používání. Kůže dýchá díky pórům, vysouší se a zároveň přijímá okolní vlhkost, ale také mastnotu nebo prach. Je tedy důležité se o výrobky z kůže starat a čistit. Správná péče zaručí, že bude kůže vypadat stále jako nová.
Pravidelná péče je základ
Kůži se musíme věnovat pravidelně. Proto při každém úklidu, setřete povrch měkkým hadříkem, který namočíte ve vodě s trochou obyčejného rozpuštěného mýdla. Hadřík by měl být čistě bílý, barevný by totiž mohl kůži zabarvit. Nepoužívejte ovšem žádné saponáty či prací prostředky. Pokud nedůvěřujete obyčejnému mýdlu, můžete si ve specializovaných prodejnách zakoupit čistidla určená přímo na kůži. Jestliže dojde k poškrábání kůže, ošetřete poškrábaná místa prostředkem obsahující vosky např. karnaubský vosk. Škrábance se voskem hezky zacelí.
Použijte impregnacif
Kůže se může také zabarvit třeba od oblečení. Nejčastěji pouští džíny. Když nepomůže hadřík a mýdlová voda, neimprovizujte a raději si kupte čistící pěnu na kůži. Ta se dá využít i na čáry od propisky, fixy nebo nějaké jídlo. Abyste udrželi koženou sedačku stále vláčnou, je dobré si pořídit impregnaci a čas od času kůži naimpregnovat. Kůže bude chráněná proti vodě, vlhkosti nebo UV záření. Navíc díky impregnaci se na kůži nebude tolik usazovat běžná špína nebo alespoň půjde snadněji dolů z povrchu. Takto ošetřená kůže je také daleko odolnější vůči škrábancům.
Náhledové foto: Pixabay
K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.