Jak odstranit mechy ze střechy
Střecha, která není napadena mechem, je dnes prakticky výjimkou. Většinou se jedná o novou střešní krytinu anebo o střechu s krytinou, jež je speciálně vybavena proti vzniku mechových porostů. Mech na střeše vyroste ovšem více či méně později každopádně. Vyhnout se jeho existenci je velmi složité. I přesto ale existují možnosti, jakým způsobem se mechu zbavit. Zapomenout nelze ale ani na prevenci, kterou začneme. Mechům se totiž dá v každém případě vyhnout.
Jak se vyhnout mechu na střeše?
Základem toho, jak se vyhnout existenci mechu na střeše, je pochopitelně kvalitní prevence. Ta spočívá zejména v tom, že si koupíte střešní krytinu, která vám bude jednak plně vyhovovat a jednak bude také mechuvzdorná. Mezi takovéto střešní krytiny patří především glazovaná pálená taška. Ta je schopna bez větších problémů odolat mechu díky svému maximálně kluzkému povrchu. Glazovaná taška nemá na své povrchu žádné nerovnosti, takže není problém, aby voda stekla směrem dolů a na tašce se neuchytilo vůbec nic. Nečistoty jsou z povrchu tašky pochopitelně spolu s vodou.
Mechanická likvidace mechů
Nejčastěji se mechy ze střešní krytiny dají dostat pochopitelně mechanickou cestou. Jednoduše se odstraní pouhým oškrábáním špachtlí. Ideální je volit špachtli s plastovou špičkou, aby nedošlo k odření povrchu střešní krytiny. U některých obzvláště zanesených střech ale musíte pochopitelně použít kov a mnohdy je výhodné i použití brusky či jiných elektrických nástrojů.
Chemie proti mechu
Pokud se chcete co nejméně nadřít, pak je ideální chemie. Skalice modrá mechu zcela jistě uškodí, nicméně k životnímu prostředí zrovna přátelská nebude. Mnohdy sice skalice modrá proti mechu dávkování naznačí již na svém obalu, nicméně přesto je výhodnější mechanické odstranění mechu ze střechy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.