Jak ochránit sklep před škůdci
Sklizeň úrody ze zahrádky udělá radost každému pěstiteli a je o to větší, když přinese potom během zimy přinese opravdový užitek. Pěstování je tedy jedna věc, ale uskladnit úrodu tak, aby vám jí škůdci nesnědli, je věc druhá. Vyzrát nad škůdci ve vašem sklepě přitom není často jednoduchá záležitost.
Jed ano, ale…
Jed na hlodavce ve sklepě sice zabere, ale trávení hlodavců je běh na dlouhou trať. Hlodavce je navíc potřeba manuálně odstranit, tj. vynést je ze sklepa pryč. To přitom není vždy snadné, myši a další hlodavci přenášejí různé nemoci. Vždy si na ně proto berte rukavice! Ruce si vždy pečlivě umyjte a použijte dezinfekci. Při použití jedu v podobě granulí proti hlodavcům je také třeba dávat pozor na domácí mazlíčky.
Lepší volbou je proto prevence. Důležité je hlavně zamezit vniknutí myší a krys do sklepa. Vojenskou terminologií řečeno, je třeba zablokovat všechny přístupové cesty do sklepa. Zavření a utěsnění oken i znemožnění přístupu do sklepa skrze kanalizaci je základem úspěchu.
Foto: Pixabay
Nepronikne ani myš
Všechny štěrbiny utěsněte betonem, sádrou či tmelem, který ale raději smíchejte se střepy skla. Myši i krysy by se jinak mohli snadno prokousat skrz. Polyuretanová pěna, kterou můžete nastříkat do všech malých otvorů, je také solidním pomocníkem při snaze o zabránění vstupu hlodavců do vašeho sklepa. Polyuretanová pěna navíc hlodavcům nebude chutnat a zabrání jim tak v proniknutí cesty k vašim pokladům.
Další úrovní bariéry je ocelová pěna, kterou může polyuretanovou pěnu překrýt. Je to pevná bariéra před prostoupením nevítaných hostů. Navíc
Dalším způsobem jak myši a hlodavce vyhnat je elektronika. Plašítko na myši vydává nelibý (pro lidi však neslyšitelný) zvuk, před kterým raději utečou pryč. Kořenová zelenina, brambory, jablka, kukuřice a jiné plody vaší práce budou tak dobře chráněny před nájezdy malých predátorů.
Krajním řešením jsou potom pastičky na hlodavce či nastrčení granulí do plastových skleniček, ze kterých je pro hlodavce je cesta zpět nemožná.
Pro samý boj s hlodavci samozřejmě ale nezapomínejte ani na očištění brambor od zbytků půdy i dalších nečistot. Nikdy neukládejte brambory ještě mokré či navlhlé. To samé platí i o zelenině a ovoci.
Zdroj informací: https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka/ogorod/paslenovye/kartofel/myshi-v-pogrebe-gryzut.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.