Jak namíchat beton: Není to složité
Mnozí lidé se ptají, jak správně namíchat beton. Odpověď na tuto zdánlivě jednoduchou otázku se zdá být jednoduchá. Stačí dodržet poměr 3 ku 1 a máte vyhráno. Ve skutečnosti je ale vše poněkud složitější. Stavební hmota, s níž se setkáváme na stavbě skoro denně, musí být skutečně kvalitní a na každé betonování je třeba ji volit zcela individuálně. Jinou jakost by měl mít beton určený do základů stavby a jinou třeba takový sloužící jako potěr na podlahu. Záleží pouze na vás samotných. My se zaměříme na samotné míchání betonu a také na jeho jakost.
Poměr při míchání betonu
Skvělý pevný beton získáte při dodržení poměru písku a cementu 2:1, popřípadě 3:1. Jestliže chcete mít směs ještě pevnější, není problém písek částečně nahradit také kamenivem. Jestliže je poměr vyšší než 3:1, cementový tmel už nedokáže obalit kompletně zrna kameniva a beton začne postrádat potřebnou kvalitu. Suroviny v každém případě využívejte ve stanovených poměrech, jinak dojde ke snížení jakosti betonu, což si pochopitelně nikdo nepřeje.
Dobrý a špatný beton prostě poznáte…
Je jasné, že výslednou kvalitu betonu jasně prověří až období mrazů. Právě tady se projeví celková pevnost betonových součástí. Jestliže se začnou objevovat praskliny, pak není něco dobře a beton se postupně bude rozpadat. Jinak je možné poznat kvalitní beton již přímo v míchačce, kde se hezky převaluje a při vysypání vytvoří dokonalý kužel. Voda se prostě od směsi nebude nijak oddělovat. Právě tímto eliminujete případný vznik prasklin.
Efektivní opatření proti mrazu
Hutnost a maximální promísení všech součástí. Přesně to jsou atributy skutečně jakostního betonu, který by si přál mít každý. Pro přečkání zimy je vhodné dát do betonu speciální provzdušňovací přísady. Stačit může například i saponát určený na nádobí. Pouhá polévková lžíce saponátu může dokázat doslova a do písmene divy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.