Jak na stavbu zimní zahrady

Zimní zahrada

Trochu proti logice jejího názvu je investice do zimní zahrady investicí, která se vám bude úročit celoročně. Bez ohledu na to, zda je mrazivý leden nebo horký červenec, zimní zahrada bude rozhodně k užitku. Dobrou zprávou je, že zimní zahrada rozhodně není nikterak luxusní záležitostí a ke svému domu si jí v té či oné podobě může pořídit prakticky každý. Možnosti jsou dnes velmi široké a vybere si z nich opravdu každý.

Proč zimní zahradu?

Jako zimní zahradu označujeme prosklenou přístavbu domu, která umožní jeho obyvatelům trávit čas v blízkém kontaktu s přírodou a na přirozeném světle bez ohledu na roční dobu. Prosklení je samozřejmě možné otevřít a zimní zahradu lze tak využívat i v létě.

V interiéru zimní zahrady se většinou kombinuje možnost sezení a trávení volného času s pěstovanými rostlinami tak, aby vznikla skutečná zahrada v pravém smyslu toho slova. Fantazii se ale meze nekladou a zařídit si zimní zahradu může každý podle svého.

Typy zimních zahrad

Zimní zahrady lze dělit podle několika kritérií. Např. podle propracovanosti, robustnosti a technických parametrů lze mluvit o zimních zahradách sezónních, které jsou reálně využitelné v období jaro – podzim, a zahradách celoročních. Hlavní rozdíl mezi nimi je v izolačních schopnostech použitých materiálů a kvalitě provedení, které jsou u celoročních zimních zahrad na vyšší úrovni. Souvisí s tím však samozřejmě i významně vyšší cena.

Zimní zahrada by měla být v souladu s tím plánována podle toho, jaký účel od ní očekáváme. U všech návrhů zimních zahrad musí být kladen důraz kromě vytápění i na způsoby větrání a stínění. Právě to má zásadní důležitost v případě zahrad s jižní orientací. V případě jeho absence se totiž zimní zahrada mění na regulérní skleník. A v něm se příliš příjemně nesedí.

Zimní zahrada

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Materiály a další parametry

Hlavními konstrukčními materiály pro stavbu zimní zahrady jsou hliník a plast (samozřejmě ve spojení se sklem, případně průhlednou akrylátovou fólií). Hliník je z těchto dvou materiálu kvalitnější, odolnější a vykazuje delší životnost.

Je také potřeba rozhodnout, ze kterých místností se má do zimní zahrady vstupovat a také to, jaká má být celková vnitřní plocha.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.