Jak na stále stejně hřejivé a nekousavé vlněné deky
Zima se už nezadržitelně blíží a my začínáme do skříní a šatníků sahat po všech těch teplých a hřejivých proprietách. Někdy nás však může jejich stav nepříjemně překvapit. A jak jim vrátit jejich tvar i vlastnosti?
Deky, které jen nepříjemně voní, není hned třeba prát
Stává se to poměrně často. Kuličky proti molům, špatné větrání, pach z cigaret – to všechno může uložené deky proměnit v nevábně zapáchají hmotu. Časté praní jim však rozhodně nesvědčí, tak jak si tedy poradit? Napusťte do vany horkou vodu a přidejte do ní ocet. Deku pak nad ni zavěste a na hodinu ji tam nechte. Samozřejmě v uzavřeném prostoru. Po této době deku na další hodinu vyvěste na prádelní šňůru. Obvykle to pomůže.
Jak deku správně prát
Někdy se samozřejmě praní nevyhnete. A jak by mělo vypadat to správné? Použijte speciální prací prostředek, určený na vlnu a jemná vlákna. Deky lze obvykle vyprat v pračce, a to na nejšetrnější program. Ovšem na sušičku zapomeňte. V ní by rychle zežmolkovatěly.
Náš tip: Žmolky se tvoří díky struktuře vlny. Pokud se na ni podíváte pod lupou, má strukturu šupinek. A pokud se o sebe třou, snadno se k sobě „slepí.“ A to jsou právě ony žmolky.
Použijete co nejméně ždímání, ovšem počítejte s tím, že deku bude poté potřeba správně dosušit. Vyberte si k tomu velkou rovnou plochu. Deku rozložte na savou podložku a nechte uschnout. Pokud ji budete věšet nebo např. přehazovat přes dveře, riskujete, že se nepříjemně vytahá. Někdy je to bohužel vzhledem k velikosti daného bytového doplňku nutné, ale pokud to jen trochu jde, vyhněte se tomu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
A kam deku uložit, až jí nebude třeba? Nejlépe do vakuového pytle. Tak se k ní nedostanou ani nežádoucí návštěvníci (moli apod.), ani nežádoucí pachy. Vytáhnete ji přesně v takové stavu, v jakém jste ji uložili. A to se rozhodně počítá.
Když deka nepříjemně kouše
A co si počít s vlněným kouskem, který jste právě přinesli z obchodu, ale ani po vyprání pod ním nedokážete strávit víc, než pár minut? Bylo by určitě škoda ho vyhodit, a to nejenom kvůli jeho vysoké ceně.
Řešení je opravdu prosté – mraznička. Složte deku na co nejmenší plochu a uložte ji na noc do mrazáku. Jakmile se ráno ohřeje, budete příjemně překvapeni.
Jak se zbavit nehezkých žmolků
Posledním, co vás může u déle používaných dek potrápit, je jejich žmolkatost. Jak žmolky vznikají jsme popsali výše, ovšem někdy jim zkrátka nelze zabránit – ať děláme, co děláme. Tak co tedy s tím?
Je-li žmolků málo, použijte kuchyňskou houbičku na nádobí – resp. její hrubou stranu. O něco účinnější je obyčejná žiletka. Ale pozor na poškození látky. Pro dlouhodobé používání se vyplatí investovat do elektrického odžmolkovače. Pár stokorun, které za něj dáte, se vám mnohokrát vrátí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.