Jak na správný jarní řez peckovin. U meruněk a slivoní dejte pozor na plísně
Jaro je jednou z hlavních příležitostí, kdy se mnoho lidí pouští do řezu ovocných stromů. V zásadě je to naprosto v pořádku, jen je potřeba upravit načasování podle jednotlivých druhů. Jako první snesou během časného jara řez jádroviny a později přichází na řadu peckoviny. Proč tomu tak je a kdy jsou další termíny pro řez slivoní, meruněk nebo broskvoní?
Kdy je nejlepší čas na řez peckovin?
Obecně je nejlepší provádět řez peckovin později na jaře. To v praxi znamená například duben. Velmi nevhodné je stříhání peckovin přímo během zimních měsíců a příliš brzy na jaře, protože jsou náchylnější na nejrůznější houbové choroby, které velmi snadno proniknou ránou po řezu. Druhou možností, kdy stříhat meruňky, třesně, slivoně nebo broskvoně, jsou měsíce na podzim po sklizni v měsících od července do září podle konkrétní lokality. Výhodou řezu po sklizni je možnost odstranění větví, které málo plodí, nebo jsou viditelné slabé pro úspěšné unesení úrody.
Jarní prořez i zaštipování během sezóny
U meruněk a broskvoní je dobré zaměřit se nejenom na výraznější jarní střih, ale také na zaštipování přímo v létě. Ošetříte tím to, aby příliš dlouhé větve neplodily na koncích, což by mohlo vést až k jejich zlomení. Výraznější řez je potřeba řešit po letech s malou úrodou. Strom totiž energii investuje do přirůstání nových větví, které tak mohou být velmi dlouhé a je lepší je zkrátit a podpořit větvení. U třešní a višní se naopak tvarováním koruny příliš zaobírat nemusíte. Jedině odstraňte několik větví pro prosvětlení koruny, ale výraznější zásahy většinou nejsou potřeba.
Foto: Pixabay
Dodržujte běžné zásady prořezávání dřevin
Stejně jako u jarního řezu jádrovin, je i v případě peckovin nutné dodržet základní opatření. Protože jde o druhy stromů náchylnější k chorobám, je nutné pečlivě dbát na čistotu používaných nástrojů. Větší plochy po odstraněných silnějších větvích se vyplatí překrýt ovocnářským tmelem nebo voskem.
Zdroj: www.ireceptar.cz, www.rezstromu.cz
Náhledové foto: Pixabay