Jak na správnou letní údržbu trávníku

trávník

Trávník patří neodmyslitelně mezi letní prvky, odjakživa na něm lidé tráví podstatnou část svého volného času. Na trávníku můžete nejen relaxovat a opalovat se, ale i cvičit, sázet květiny, sedět s přáteli nebo dokonce grilovat. Trávník je proto velmi důležité udržet v co nejlepší kondici. Hustý a pěkně upravený trávník si zamilují nejen vaše děti, ale i domácí mazlíčci. V chládku pak osvěží všechny ty, kterým je až příliš velké horko horko. Hustý porost trávy je zkrátka chloubou každé zahrady. Co udělat proto, aby vypadal prostor na vaší zahradě stále svěže a zdravě?

Svěží trávník

Pokud chcete, aby váš trávník vypadal stále vitálně, je třeba o něj s láskou nepřetržitě pečovat. Pravidelné sečení není však to jediné, co trávník potřebuje. Rizik a nástrah číhá na trávník mnohem více. Jde třeba o obyčejné škůdce jako jsou například myši, krtci, ježci apod. Minimalizujte proto škody na trávníku včas. Vyžeňte škůdce ven, nastražte jim do cesty návnady. Nenechte je na vašem trávníku cizopasit.

Včasný úklid listí, pod kterým se hraboši často ukrývají, je jedním z preventivních prvků, jak udržet vaši zahradu fit. Správná výška a četnost sečení trávy pak rozhodne o tom, jak bude váš trávník po celou dobu vypadat. Přiměřená výška trávy bezpečně žádného škůdce neskryje. Navíc nižší výška trávy pomůže před vznikem různých chorob. U vysoké trávy také časem dochází k zahnívání kořenů, tráva pak zbytečně rychle uvadá a vypadá nevzhledně.

Propustnost půdy hraje hlavní roli

Pokud chcete, aby se trávě dobře dařilo, zavlažujte mírně a rovnoměrně.  Trávník v době sucha sice potřebuje vodu, ale na druhou stranu přemokření k ničemu nevede. Trávník zavlažujte nejlépe v době, kdy sluneční paprsky nemají takovou sílu. Ideální čas je ráno nebo večer. Pokud vám to vaše finance dovolí, není nic jednoduššího než pořídit si zavlažovací systém. Ten zpravidla ohlídá přiměřené množství vody.

trávník

Foto: Pixabay

Průměrná potřeba vody pro trávník je zhruba 25 až 30 mm týdně. Dva až tři zavlažovací cykly v jednom týdnu v tomto případě bohatě postačí. Trávník dostane jen tolik vody, kolik skutečně potřebuje. Obavy o přemokření, nebo tlející trávu mít díky zavlažovacímu systému nemusíte.

Nenechte plevel cizopasit na vaší chloubě

Jakmile bude čas, plevel z trávy rychle odstraňte. Nezapomeňte, že plevel bere trávě důležité živiny. Plevele se zbavíte nejlépe jeho vytržením, a to i s kořeny. Můžete ho vytrhávat ručně anebo se jej zbavte pomocí aplikace herbicidů. Vždy dbejte na to, aby se látka dostala co nejblíže ke kořenům plevele. Poškození trávníku se bát nemusíte. Herbicidy ničí plevel, ne trávu. Nanášejte ho proto v období sucha, během deště by se mohl rychle odplavit pryč.

Trávník hnojte

Pokud bude trávník správně posečený a dostatečně hustý, plevel nebude mít žádnou šanci. Posílit imunitu trávníku můžete i samotným hnojením. I tráva potřebuje dostatek živin, aby mohla správně růst.

Co s holými místy v trávníku

Jakmile nevzhledná místa identifikujete, zbystřete pozornost. Jednejte včas a holá místa osejte. Nedejte šanci mechům ani plísním. Trávník je třeba stále kontrolovat. Na místech, kde tráva chybí, buďte více obezřetní. Na prostoupení vody, vzduchu i živin je důležité provzdušnění. Aerifikaci provádějte proto vždy včas, podpořte správný růst kořenového systému.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jak-behem-leta-udrzet-travnik-svezi-a-zeleny/

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-298739-osetreni-travniku-v-lete-ma-sva-specifika

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.