Jak na podzim a v zimě správně skladovat ořechy

ořechy

Sběr vlašských ořechů patří k podzimu neodmyslitelně. Nasbírat ořechy je ale jedna věc a správně je uskladnit tak, aby vám byly k dispozici i v následujících měsících je věc druhá. Jak na to?

Jak ořechy sbírat

Plody vlašských ořechů jsou chráněny ochrannou skořápkou, která je uložena navíc ještě v zeleném měkkém pouzdře. Můžete je v tomto neporušeném obalu sesbírat do vašich proutěných košíků v hojném množství. Hodí se nejlépe na vánoční cukroví, nebo na přípravu různých pokrmů. Jak ale docílit toho, že budou před Vánoci pořád v dobré stavu?

Sbírat by se především měly však jen ty plody, které padají ze stromu samy nebo s pomocí háku, který po mírném zatřesení ořechy snadno setřese. Budete-li ořechy lovit násilím, hrozí riziko, že sesbíráte plody velmi nezralé.

Žluklé ořechy nechte raději na zemi

Po sběru ořechů však vaše práce s ořechy ještě zdaleka nekončí. Vždy bude potřeba identifikovat zdravé plody. Skořápka dozrálých ořechů má vždy tmavě hnědou barvu. Pokud je na povrchu skořápka ještě červená, svědčí to především o nezralosti plodu. Jestliže se ořech uvolní se skořápky téměř sám, dá se mluvit o dobrém a zdravém plodu.

Vrchol ořechu musí být vždy zakulacený a jeho skořápka by měla být neporušena. Právě v takových případech lze uvažovat i o uskladnění. V opačném případě ořechy raději zlikvidujte, mohly by být žluklé. Žluklé ořechyŽluklé ořechy by vám mohly způsobit nemalé zdravotní komplikace jako je například průjem, plynatost, nebo bolest břicha. Těm se pro jistotu raději vyhněte obloukem.

ořechy

Foto: Pixabay

Plody před uskladněním dobře očistěte a usušte

Ořechy po sběru očistěte a nechte je důkladně usušit. Skořápky ořechů musí být úplně suché. Pokud na ořechy budete spěchat a uskladníte je ještě navlhlé, koledujete si o plíseň. Některé ořechy mohou prosychat i několik dní. Vždy je mějte tam, kde permanentně cirkuluje vzduch. Ořechy během sušení na plechu otáčejte. To proto, aby uschly ze všech stran.

48 hodin na mrazáku

I když se může zdát, že suché ořechy jsou připraveny již k uskladnění, je zapotřebí udělat ještě jednu následující věc. Dejte ořechy na mrazák, zbavíte je drobných brouků, které by mohli vaše ořechy časem napadnout. Takto uskladněné ořechy ponechte na mrazáku pod dobu dvou dní.

Ořechy ve skořápce déle vydrží

Ořechy z mrazáku vyjměte a nechte je volně prosušit. Dbejte na podmínky uskladnění. Pokud je budete mít v místnosti, kde je příliš velké vlhko, ořechy vám dlouho nevydrží. Ořechy snesou maximálně 65 % vlhkosti a teploty by neměly přesahovat 20 stupňů Celsia.

Ořechy skladujte nejlépe v dobře uzavíratelných dózách, které nemají přísun vzduchu. Místnost, ve které se ořechy nachází, by měla být tmavá a také chladná. S ohledem na velký podíl jejich tuku by při vyšších teplotách mohly začít žluknout. Ořechy se nesmí nikdy zapařit. Použijte na ně nejlépe textilní sáčky. Výhodou je, že můžete textilní sáčky používat opakovaně.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/od-stromu-po-svatecni-stul-jak-spravne-skladovat-vlasske-orechy-a-zachovat-jejich-cerstvost/

https://www.ochutnejorech.cz/blog/jak-skladovat-orechy

Náhledové foto: Pixabay 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.