Jak na plíseň na zdi v koupelně
Koupelna patří mezi místnosti, v nichž se drží asi největší vlhkost v celém domě anebo bytě. Není se čemu divit, jelikož voda je tady zastoupena v mnohem větším množství, než je tomu u ostatních prostor v interiéru. Koupelna ještě mnohdy nedisponuje ani okny, takže dochází k tomu, že fakticky nedýchá. Díky přebytečné vlhkosti tak není plíseň v koupelně bohužel ničím výjimečným. Je tedy třeba se ji postavit. Když pomineme savo proti plísni jako poslední instanci, je nutné se zabývat zejména stavebním úpravami sloužícími jako efektivní prevence proti plísním. Co je tedy zapotřebí všechno ohlídat, aby si u vás plíseň nenašla svůj druhý domov.
Pozor na spáry
Za plíseň na zdi mohou velmi často nekvalitně provedené spáry. Mezery mezi dlažbou a kachličkami e zapotřebí řešit maximálně obezřetně a efektivně. Můžete přitom využít tři základní spárovací hmoty, které jsou odolné vůči všudypřítomné vodě. Začít můžeme vodo nepropustnými. Ty do sebe dokážou nasáknout menší množství tekutiny a ta následná již přes takto řešenou spáru neprojde. Výborné jsou i vodo odpudivé hmoty. U těch se při styku s vodou vytvoří velké kapky, jež také neprojdou skrz. Zajímavou volbou jsou i dvousložkové epoxidové spárovací hmoty. Díky chemické reakci mezi oběma složkami vznikne nepropustná vrstva. Nejčastěji se volí silikonové hmoty, která jsou typické i vysokou elasticitou.
Často diskutovaný odtok
Příčinou vzniku plísní může být i silně zanedbaný odtok. U toho je třeba dbát základních stavebních pravidel. Tím prvním může být dodržení minimálního sklonu směrem ke žlábku. Určitě se také vyvarujte většího množství řezání, jelikož právě různé zářezy a zkosení mohou být místem, kde se drží voda.
Další tipy jak na plíseň na zdi
Určitě také není od věci přečíst si jak odstranit plíseň v koupelně, když už tedy vznikne. Pozor si dejte i na odvětrávání koupelny, které je v podstatě povinností každého stavebníka. U starších nemovitostí ale bohužel většinou absentuje. Zkuste co nejvíce a hlavně pravidelně větrat. Mnohdy postačí i mikroventilace.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.