Jak na odmrazení mrazáku
Ve chvíli, kdy po otevření dvířek připomíná váš mrazák spíše krajinu za Severním polárním kruhem, nastal čas na co nejdřívější odstranění ledu. Vrstva ledu totiž zmenšuje prostor v mrazáku, především ale poškozuje kompresor. Tím se zkracuje jeho životnost a klesá výkon. V důsledku má také mrazák vyšší spotřebu energie, která se potom nevyhnutelně projeví na vyšší spotřebě elektřiny, za kterou samozřejmě zaplatíte nemalé peníze. Jak na to?
Na kdy odmrazení plánovat?
Aby mrazák pracoval účinně, je zapotřebí ho udržovat pravidelně. Údržbu je ale vhodné trochu plánovat. Zatímco v zimě – pokud dostatečně mrzne – může být údržba mrazáku poměrně jednoduchá, neboť potraviny se dají na čas přemístit ven na balkon, na verandu nebo na zahradu, v létě to bývá složitější.
V období léta je dobré naplánovat údržbu tak, aby byl mrazák před jejím započetím úplně prázdný. Zužitkujte veškeré potraviny, které jsou v mrazáku uloženy. Ideální je plánovat odmrazení a údržbu mrazáku na dobu, kdy budete mít např. letní dovolenou. Pamatujte na to, že pokud vám v mrazáku něco zbude a v době, kdy jej budete odmrazovat, dojde k rozmražení té či oné potraviny, už jí v žádném případě znovu nezamrazujte.
Foto: Pixabay
Jak se zbavit ledu?
V případě namraženého mrazáku se budeme potýkat s velkými nánosy ledu, které nejdou jen tak lehko a rychle odstranit. První možností nedělat nic, mrazák odpojit a čekat dlouhé hodiny, než odpadne malý kousek ledu. A to nezní jako efektivní využití času.
Způsobů, jak odtávání nánosů ledu urychlit, je hned několik. Vždy začněte tím, že mrazák odpojíte od zdroje proudu (tj. nikoliv pouze vypnout mražení, ale mrazák skutečně odpojit). Po otevření mrazáku vyndejte všechny jeho šuplíky (pokud to ještě jde a nejsou „zamrzlé“). Vložte pod námrazu nádobu s horkou vodou tak, aby velké kusy ledu padaly přímo dovnitř.
Na pomoc si nyní můžete vzít utěrku, kterou nahřejete a přiložíte jí na kusy ledu. Stěny mrazáku horkou utěrkou nikdy neotírejte, mohl by se totiž poničit povrch stěn. Uvolňování ledu by mělo být rychlejší a jednotlivé kusy půjdou snadněji odstranit. Další možností je solný roztok. I ten může přispět k rychlejšímu postupu tání. Pro uvolnění ledu můžete použít také fén na vlasy.
Až se zbavíte ledu, vlhkým hadrem namočeným v octové vodě potřete stěny mrazáku. Zbavíte tak mrazák bakterií ale zároveň i zápachu. Místa poté vytřete do sucha. Důležité je nechat dvířka otevřené do úplného vyschnutí, a to i v místech všech záhybů u těsnění. Po takovém ošetření je mrazák připraven na další službu při mražení vašich potravin.
Zdroj info: https://blog.mall.cz/bydleni/tipy-a-triky-jak-odmrazit-mrazak-789.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.