Jak na efektivní odstranění plísně ze sprchového koutu
Plíseň je strašákem, který hrozí takřka v každé koupelně. Je to i váš případ? Objevili jste v rámci generálního úklidu plíseň? Podařilo se vám sehnat pronájem, jenže předchozí nájemníci nevěnovali koupelně náležitou pozornost a vás čeká boj s plísní ve sprchovém koutu? Poradíme, jak na to.
Nevítaný host ohrožující zdraví
Koupelna je ideálním místem pro vznik plísně. Nejde jen o estetický problém. Kromě nepěkného vzhledu má negativní vliv na naše zdraví. Bývá považována za jeden z nejobtížněji řešitelných problémů. Přestože i zde platí, že efektivní je prevence v podobě pravidelného úklidu, větrání, vysušení sprchového koutu po každém použití, tak přesto se může objevit.
Sprchy bez použití silikonu nabízejí efektivní alternativu pro minimalizaci vzniku plísně a vlhkosti ve sprchovém koutě. Tyto nové materiály udržují spoje mezi obklady bezpečně těsné a současně brání tvorbě plísní.
Na první pohled ji ani nemusíte hned vidět. Může být zrádně ukryta. Rovněž se s tímto problémem můžete setkat, když se nastěhujete do nového pronájmu nebo zdědíte byt, kde je třeba se vypořádat s plísní. Mezi nejčastější svízele patří odstranění plísně ze sprchového koutu. Nutno zmínit, že se netýká jen staré koupelny. I v novém bytě či domě se může objevit tato typická černá plíseň.
Plíseň menšího rozsahu
Nejsnadnějším způsobem, jak se tohoto nevítaného hosta ve sprchovém koutě zbavit, je použití speciálního přípravku určeného na plísně. Použití je snadné. Přípravek se nanese podle pokynů v návodu na postižené místo a nechá se působit předepsanou dobu. Pokud jste zastánci přírodní varianty, tak se spolehněte na ocet. Nastříkejte jej na zasažená místa plísní a nechte alespoň hodinu působit.
Povrchové černé fleky v rozích sprchových koutů můžete odstranit pomocí kartáče nebo houbičky s drsnějším povrchem a dezinfekčního prostředku proti plísním. Zasažená místa plísní lze ošetřit navlhčením a seškrábáním.
Řešení rozsáhlejšího problému
Jenže ne vždy je možné se takto snadno vypořádat s plísní pomocí octa či zakoupeného prostředku. Co když spáry nejdou odstranit běžným způsobem? Nebo když je zkrátka plíseň rozšířena na více místech? V takovém případě je potřeba odstranit staré těsnění za sprchovým koutem a místo ošetřit protiplísňovým prostředkem, obklady znovu vyspárovat. Mnohdy je zapotřebí silikon odstranit, spoj náležitě očistit, odmastit a znovu připevnit pomocí silikonu.
Foto: Unsplash
Eliminace vlhkosti v okolí sprchy
Aby vaše snaha nebyla bojem s větrnými mlýny, je dobré se také zaměřit na to, zda vám neprotékají kohoutky. To platí i o dovírání dvířek sprchového koutu, ale také případně obnově izolačních tmelů. K zajištění spojů se zpravidla používá obyčejný silikon v tubě. Použití je velmi snadné a aplikaci zvládne prakticky každý. Izolované spoje silikonem je možné lépe čistit, ale také se lépe vysuší. Vlhkosti a plísni silikon zabrání dostat se do spár.
Zdroj: zdrave.cz, dipro-koupelny.cz
Náhledové foto: Unsplash