Jak myslet na planetu a vytvořit zdravější domov při úklidu

země

Od našich šamponů, čisticích prostředků, mycích prostředků a tekutin na mytí nádobí až po plastová pouzdra, která používáme k uchovávání potravin, postřiky používané k ošetření našich plodin a tak dále. Ve všech těchto věcech se projevuje určitá úroveň škodlivosti. Ještě horší je, že se tak mnoho chemických látek splachuje do našich kanálů a najdou si cestu do půdy a podzemních vod!

Z tohoto důvodu se jednotlivci stále více uvědomují špatné účinky zahrnující využívání toxických chemikálií v životě a hledají ekologicky šetrné udržovatelné položky, které lze použít místo nich. Skvělou zprávou je, že existuje široká škála činností, které si můžeme osvojit. Začít je třeba od opětovného používání a snižování našeho odpadu až po používání chemikálií v našich domovech.

Nahraďte chemické čisticí prostředky bílým octem

Řada čisticích prostředků zakoupených v obchodě obsahuje škodlivé jedovaté chemikálie a vypouští zplodiny, které se nazývají těkavé organické sloučeniny. Ty se po standardním použití v domácnosti dostávají do našeho těla a poškozují naše buňky. Bezpečnou alternativou k těmto škodlivým čisticím prostředkům na bázi chemikálií je vytvořit si vlastní čisticí sprej z bílého octa. Bílý ocet disponuje kyselinou octovou 4 a 7 % a díky svým dezinfekčním vlastnostem je skvělým čisticím prostředkem.

  • Udělejte si čisticí roztok s bílým octem a vodou 1:1 k čištění kuchyňské linky, lednice, koupelny, oken, pánví, spárovací hmoty, skla, atd…
  • Bílý ocet funguje dobře jako odstraňovač skvrn na kobercích. Smíchejte jedlou sodu s octem a zapracujte pastu do vláken koberce. Nechte ji zaschnout a po několika hodinách vyluxujte. Chcete-li vyčistit špínu na dlaždicích, posypte oblast jedlou sodou a přelijte ji octem a po pár minutách setřete.
  • Stejně tak odstraní vodní kámen, obtížně odstranitelné skvrny od vody na sklenicích, podlahu (i keramickou dlažbu, vinyl, podlahové krytiny nebo tvrdé dřevo).

Citronem – nejlepší přírodní čistící prostředek

Chcete-li vyčistit mikrovlnnou troubu, vymačkejte citron nebo limetku do misky s vodou vhodné do mikrovlnné trouby a zahřívejte ji 4 až 5 minut. Nechte citronovou páru působit a po chvíli ji otevřete a vytřete. Toto čištění pomůže odstranit zbytky potravy a olej!

Čištění pomocí jedlé sody

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je jednou z těch bagatelizovaných rodinných položek. Většina z nás, ho má nahromaděný v umývárnách a využívá ho z jediného důvodu. Pokud jste to dosud nevěděli, jedlá soda je jedním z těch cenově výhodných super přípravků, které jsou nejdůležitější při čištění řady věcí v domácnosti.

  • Může být použita jako jemný hrubý prostředek k čištění sporáku, odmašťování regálů, odstranění plísní, čištění nerezových dřezů, čištění dlaždicových podlah a řady věcí v domácnosti. V podstatě vytvořte lepidlo ze sody a vody, naneste ho na znečištěné místo, nechte ho několik minut působit a poté oblast jemně vyčistěte hadříkem, zubním kartáčkem nebo drátěnkou. A pak očistěte.

Vyčistěte si domácnost a dodejte jí omamnou vůni

Esenciální oleje jsou jedním z běžných čisticích prostředků, které se zaměřují na krásné vůně. Pár kapek podle vlastního výběru přidáte do domácích čisticích prostředků, do hrnce na dušení nebo do difuzéru, nebo je použijte samostatně.

Essential-oil
Foto: Pixabay
  • Citronový: Antivirový a antibakteriální – kromě toho ho můžete použít k odmašťování skvrn
  • Levandulový: Antibakteriální – 5 kapek oleje do čisticího prostředku s vodním octem
  • Divoký pomeranč: 1 až 2 kapky k odstranění oleje z pracovní desky
  • Mátový: Antibakteriální – 12 kapek z máty do 1 nádobky vody a nastříkejte do štěrbin, trhlin a zlomů po celém domě, abyste se zbavili mravenců a pavouků
  • Skořicový: Sterilní a antibakteriální – přidejte několik kapek do úklidových prostředků, abyste setřeli plíseň. A jen pár kapek stačí k odhánění škůdců.
  • Borovicový: Zabíjí spóry E.coli, kvasinky a další zárodky – odstraňují plísně v koupelně
  • Tea Tree: pomáhá v boji proti infekcím, mikroskopickým organismům a škůdcům.
  • Eukalyptový: Odrazuje choroboplodné zárodky.
  • Rozmarýnový: Sterilní a antibakteriální – dává se do čisticího prostředku na mytí nádobí.

Parní čištění

Nejlepší pomocník na „zelené“ čištění podlah je parní čistič. Horká pára dokáže zničit choroboplodné zárodky bez chemikálií. Některé z nich dokáží vyčistit i záclony a pohovky!

Zdroje info: lifehacker.com, maidforyou.com

Náhledové foto: Pixabey