Jak méně solit v kuchyni – šikovné triky a nápady, z nichž si určitě vybere každý
Že byste měli méně solit, to slýcháte na každém kroku. Jenže jak to udělat, když vám slané chutná? Navíc slaná chuť je návyková, takže zbavit se jí vyžaduje hlavně pevnou vůli. Abychom vám to trochu ulehčili, máme pro vás pár triků. O tom více níže.
Proč omezit solení
Sůl sice lidský organizmus potřebuje, ale ne v přílišném množství. Denní dávka soli je 3-5 gramů, což představuje asi půl lžičky. Přitom lidé jedí denně až 15 g soli! Jednorázově to nevadí, ovšem stane-li se to pravidlem, poškozuje ledviny, zvyšuje krevní tlak a tím škodí kardiovaskulárnímu systému, způsobuje zadržování vody v těle a potažmo také obezitu, protože sůl zvyšuje apetýt.
Největší zdroje skryté soli
Paradoxně nestačí jen sundat slánku ze stolu, což je první krok. Sůl, kterou sníte při dosolení pokrmu na talíři nebo chleba, představuje asi 15 % denní dávky. Mnohem více jí konzumujete například v pečivu, v uzeninách, polotovarech a ve fastfoodu. Zde jsou mnohdy méně kvalitní suroviny bez valné chuti nahrazeny nadbytkem soli. O slaných brambůrkách a dalších podobných pochutinách pak také určitě není třeba se zmiňovat. A co dělat, chceme-li omezit sůl?
Kupovat kvalitní potraviny
Kvalitní potraviny mají svou přirozenou chuť a nepotřebují tedy tolik dochutit, a to ani solí, ani kořením.
Foto: Pixabay
Omezit konzumaci fastfoodu
Pokuste se mu úplně vyhnout. Soli je v něm opravdu hodně a nemáte kontrolu, kolik jí sníte.
Ochucovat bylinkami a jinými ochucovadly
Pokud pokrm potřebuje výrazně dochutit, zkuste použít místo soli některé z níže uvedených tipů. V prvních dnech to sice může být trochu nezvyklé, ale pokud vytrváte, tělo si na tyto postupy zvykne a přestane tolik soli vyžadovat.
- Citróny: Ať kůra nebo šťáva mají výraznou chuť, pomůžou omáčce, zeleninové polévce, ochutí i zeleninu syrovou. Hodí se též k rybám a mořským plodům.
- Ochucené octy: Ochucené octy mají stejnou funkci jako citrón. Pokrm zvýrazní a ten pak není třeba tolik solit.
- Ochucené oleje: Rovněž jídlo skvěle dochutí.
- Chilli: Je samo o sobě tak výrazné, že sůl není potřeba. Přitom nedráždí žaludek, jako třeba pepř.
- Houby: Mají takzvanou umami chuť. Chcete-li nahradit třeba sójovou nebo ústřicovou omáčku zdravější variantou, zkuste rozmixovat karamelizovanou cibuli, podušené houby na sezamovém oleji a trochu balzamikového octa.
- Česnek: Funguje jako nejčastější náhražka soli. Lze ho používat v jakékoli úpravě, syrový, pečený nebo v prášku.
- Čerstvé bylinky: Bazalka, pažitka, petrželka, kopr, rozmarýn a jiné bylinky v pokrmech dělají zázraky.
- Zázvor: Je velmi výrazný, přitom nedráždí žaludek. Kromě masa jím okořeňte třeba vývar.
- Nesolit dvakrát
To je častá chyba. Při přípravě pokrmu použijete velmi slanou surovinu, například slaninu, sušená rajčata nebo sýr a přesto jídlo osolíte jako obvykle. Také zelenina ve slaném nálevu bývá dosti slaná, i když nálev nepoužijete. Proto vždy ochutnávejte, než přidáte sůl. Vezměte také v úvahu, že pokrm se ještě rozleží. Dalším nešvarem je solit přílohu. Omáčka nebo maso bývá již samo o sobě slané dost, takže solení přílohy bývá v tomto případě obvykle zcela zbytečné, ba dokonce kontraproduktivní.
Zdroje: https://fresh.iprima.cz/jak-na/poznejte-tipy-triky-jak-mene-solit-presto-si-pochutnat, https://www.stobklub.cz/clanek/10-rad-jak-snizit-mnozstvi-soli-pri-vareni/, https://zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/jak-mene-solit/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.