Jak je to s „upířím pavoukem“ ve skutečnosti. Je panika na místě?

upíří pavouk

Výskyt obřího pavouka je pro řadu lidí znepokojující, média však trochu přehání. Tento predátor není tak nebezpečný, jak na první pohled vypadá. Při setkání s ním buďte jen více opatrní.

Upíří pavouk? Ano, šíří se napříč Německem

Upíří pavouk skutečně existuje, jeho kousnutí je však srovnatelné s včelím bodnutím, panika je tedy zcela zbytečná. Jeho jed není pro člověka nebezpečný. Samozřejmě, kousnutí v případě alergiků je více na hlídání. Daří se mu hlavně tam, kde je teplo. Zlozvěstná pověst všech zákeřných pavouků v Česku nenechává v klidu především média, lidé se však nemají čeho obávat.

O jaký druh tedy jde? Jedná se o druhého největšího německého pavouka, který dostal název Nosferatu. Tento druh pavouka je aktivní hlavně v noci a dokáže v případě obrany nepříjemně kousnout. Jeho tělo je velké přibližně dva centimetry, rozpětí nohou dosahuje šíře kolem šesti centimetrů. Pazora slíďákovitá, jak ji nazývají odborníci v Česku, nese na svých zádech výraznou kresbu.

Živí se převážně hmyzem. Bát se jich proto až tak nemusíte. S přívalem tepla dost možná různých neznámých druhů pavouků ještě více přibyde, je tedy pravděpodobné, že právě tento druh se zařadí brzy do běžné fauny a nikdo si ho za krátký čas ani nevšimne.

Upíří pavouk

Foto: Dextwin, CC0, via Wikimedia Commons

Německem se šíří poměrně rychle, zaznamenáno bylo do konce dubna již 35 000 zpráv o jeho přímém výskytu. Kromě Německa najdete tento vzácný druh osminohého pavouka také ve Francii, Itálii, Chorvatsku, na Pyrenejském poloostrově, ve Švýcarsku, Nizozemsku, Lucembursku, Velké Británii i Gruzii. Rozšířen je tedy poměrně hojně, jeho výskytu, a tomu, že se mu dobře daří, hraje do karet především teplé počasí, které nastupuje každý rok o něco dříve. V Německu se tento pavouk vyskytuje hojně v nížinách, především v Porýní, výskyt byl zaznamenán ale také v Kolíně nad Rýnem. Z dalších velkých německých měst pak také v Berlíně, Mnichově, Hamburku, Stuttgartu či v Brémách.

Pazoře se daří v blízkosti obydlí

Pokud takového nohatého nezbezdníka někde najdete, odchyťte ho nejlépe do sklenice a vyneste ho z obydlí pryč. Do cesty mu postavte nejlépe mátu, levanduli, skořici, eukalypt, nebo vůni ze slupek od citrusů. Tuto vůni pavouci bytostně nesnáší.

Česká arachnologická společnost zaznamenala osm případů, kdy byl tento druh pavouka nalezen u nás, a to za období od roku 2019. Naposledy byl spatřen i tento rok. Jedná se o nočního lovce, který nestaví žádné pavučiny, sítě ani jiná hnízda. Přes den se ukrývá nejčastěji pod kůrami stromů nebo ve štěrbinách starých domů. Jedná se o synantropní druh, nejlépe se mu bude dařit tedy na blízku vašeho obydlí, zde najde nejen potravu, ale docela i slušný úkryt.

Zdroje informací: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/552185-nemeckem-se-velmi-rychle-siri-upiri-pavouk-objevil-se-uz-i-v-cesku

https://www.koktejl.cz/zazitky/panika-neni-na-miste-nenechte-se-vylekat-upirim-pavoukem/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.