Jak doma využít starý chleba
Zkušenost našich předků hovoří, že chleba je třeba si nesmírně vážit a podle něj se k němu chovat. My jsme na to již díky nadbytku a blahobytu pomalu bohužel zapomněli. Není proto výjimkou, že v koších a popelnicích končí celé bochníky nespotřebovaného chleba. Bylo by skvělé, pokud bychom se byli schopni vrátit k přístupu našich předků, třeba tím, že i pro starý chléb najdeme další využití.
Starý chleba nepatří do koše
Starý chleba nevyhazujte, své uplatnění najde nejen v kuchyni, ale také na zahradě. Kromě dobrých smažených topinek a krutonů do polévky z něj můžete vyrobit i výborné hnojivo, které díky obsaženým kvasnicím podporuje správný růst rostlin, plodů zeleniny i ovoce.
Aktivní biologické prvky, které jsou v kvasnicích uloženy podporují nejen růst, ale i chuť vypěstovaných plodů. Chlebové hnojivo podporuje například růst okurek v době jejich kvetení. Obsah důležitých minerálních látek, kyseliny listové a řada zastoupených významných kyselin jsou potřebné hlavně pro získání chutných plodů a urychlení jejich růstu. Silný kořenový systém je základní složkou pro vývoj zdravých rostlin.
Foto: Pixabay
Jak si chlebové hnojivo vyrobit
Hnojivo z kvasnic je přitom možné získat snadnou domácí přípravou. Do kbelíku si připravte na kostičky nakrájený ztvrdlý chléb, zhruba tak do dvou třetin. Ztvrdlý chléb zalijte vlažnou vodou tak, aby byl obsah chleba řádně zanořený. Změklé pečivo důkladně promíchejte s vodou několik minut.
Takto připravené chlebové hnojivo nechte stát v pevně zavřené nádobě po dobu deseti dní na teplém, slunném místě. Pak už jen vyčkejte na proces kvašení. Přilejte odstátou vodu v poměru 1:3 a hnojte zeleninu frekvencí jednou až za dva až tři týdny do sklizně. Hnojit můžete v období od rozkvětu do odkvětu.
Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyuzit-stary-chleba-30000807.html
https://hobby.instory.cz/1195-10-tipu-jak-vyuzit-stary-chleba.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.