Jak doma snížit spotřebu elektřiny
Také hledáte způsoby, jak ušetřit na elektřině? Pak je dobré znát pár zásad, které vám se snížením spotřeby elektrické energie pomohou. Jaké to jsou? Na to se dnes zaměříme. Tak pojďme na to!
Zkoumejte energetické štítky
Pokud nakupujete nové spotřebiče do domácnosti, pak se určitě zajímejte o jejich energetickou náročnost. O této vlastnosti vypovídají takzvané energetické štítky. Od letošního roku jsou dokonce zjednodušené. Nyní již u škály náročnosti nefigurují hodnoty s označením plus (např. A+, B+). Naleznete zde tedy označení od A do G, přičemž písmeno A značí nejšetrnější výrobek a G naopak ten nejvíce energetický náročný. Nenechte se však zmást a nehledejte písmeno A za každou cenu. V dnešní době jsou energeticky nejvýhodnější výrobky s označením B či C. Spotřebiče typu A zatím téměř nejsou. Tato kategorie je vyhrazena novým technologiím.
Foto – Pixabay
Ušetřete při praní
Dalším prostorem pro snížení spotřeby elektřiny je praní. Při praní se pak řiďte následujícími pravidly. Vždy využívejte maximální kapacitu pračky. Neperte téměř naprázdno a na zbytečně moc částí. Dále se pokuste snížit teplotu při praní. Dnes již i levnější prací prostředky umožňují prát například při 40 či 30 °C. Poslední tip se týká sušičky. ta je energeticky náročná, a proto ji využívejte jen v případech, kdy je to nezbytné.
Šetřete při provozu ledničky
Dále můžete ušetřit peníze za energie při provozu ledničky. Klíčová je její poloha. Lednička by se měla nacházet na místě, kde je stabilně teplota okolo 20 °C či o něco méně. Každý jeden stupeň nad 20 °C zvyšuje elektrickou spotřebu ledničky o asi 6 %. Důležité je i naplnění ledničky. Nejlepší je, když je lednička nejčastěji naplněná do 75 % její kapacity. Menší naplnění znamená vyšší spotřebu. U starších ledniček s automatickým odmrazováním pak odstraňujte námrazu na zadní stěně. I to razantně sníží spotřebu ledničky.
Náhledové foto: Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.