Jak doma skladovat léky
Domácí lékárnička patří k nezbytné výbavě každé domácnosti. První pomoc při úrazech, příznacích onemocnění a prostředky k léčbě dlouhodobějších nemocí jsou rozhodně důležité. Koupit si předepsané i volně prodejné léky v lékárně je ale pouze prvním krokem, stejně důležité je jejich správné uskladnění. Kam svoji domácí lékárničku umístit, aby léky v ní uložené vydržely co nejdéle. A co s léky, které potřebují specifické podmínky pro skladování?
Proč si dávat na skladování pozor a kde čerpat informace?
Skladování léků je důležité nejen proto, aby se nezkrátila doba jejich expirace, v případě léčiv jde i o bezpečnost a zdraví. Nesprávně skladované léky mohou ztrácet účinnost, případně se stát přímo nebezpečnými, vyvolat alergickou reakci apod. O tom, jak ten který lék skladovat, se vždy dočtete v příbalovém letáku, případně přímo na lahvičce pokud se jedná o přípravek namíchaný přímo v lékárně. Pokud je skladování jakkoliv specifické, jistě se o tom zmíní i prodejce v lékárně.
Foto: Pixabay
Základní kategorie léků
Léky lze obecně rozdělit do několika kategorií podle základních doporučení. První skupinu tvoří léky, které je možné skladovat při pokojové teplotě, tj. teplotě od 15°C do 25°C. Rozhodně je však léky třeba chránit před zdroji tepla nebo přímým sluncem. Další léky je třeba ukládat do lednice, při teplotách od 2°C do 8°C.
Další léky potřebují ochranu před světlem, jiné před mrazem a další zase před vlhkostí. I to je samozřejmě třeba brát v potaz. Jsou také léky, které musí být až do doby použití uloženy v originálním obalu. Takové léky si nepřipravujte do dávkovačů.
Jak tedy na skladování?
Pro skladování si rozdělíme léky do dvou skupin. První, které budou uloženy při pokojové teplotě, druhá v lednici. V obou případech uložte léky do uzavíratelné krabice. Aby k lékům nepronikalo světlo, měly by léky být buď v krabici, do které světlo nemůže, anebo průhledné krabičce ve skříni nebo šuplíku. Pro léky není vhodné skladování v koupelně, neboť je v ní vysoká vlhkost, mnohem vhodnější je obývací pokoj, ložnice nebo předsíň. Pozor ale na to, aby nešlo o předsíň, která není vytápěna a v zimě v ní mohou teploty klesat pod nulu.
Léky by samozřejmě měly být uloženy na místě, kam se nedostanou děti.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.