Jak doma pěstovat bazalku
Bazalka je bylinka, která nachází široké uplatnění v kuchyni při přípravě rozličných pokrmů, stejně jako se využívají její léčivé schopnosti. Bazalku lze pěstovat na zahrádce, ale i doma. Jak tedy tuto bylinku, jejíž chuť a aroma jsou typické především pro italskou kuchyni ale používá se po celém světě, pěstovat?
Bazalka a její vlastnosti
Bazalka je aromatická bylina, která pochází z Indie a dalších vlhkých tropických oblastí Asie. Již ve starověku ale její léčivé schopnosti používali jak Egypťané, tak Římané. Její oblibě svědčí i to, že je poměrně nenáročná na pěstování na zahradě i v truhlíku na okně či na balkoně. Bazalka má několik odrůd, které se liší barvou i tvarem listů. Ze všech jmenujme např. bazalku skořicovou, která patří k těm nejoblíbenějším. Na okna se zase nejvíc hodí bazalka trpasličí, která má citronovou vůni a má nízký keříkovitý vzrůst.
Bazalku lze koupit v květináči, stejně jako si jí lze vypěstovat ze semínek. Sázet by se měla v období března až dubna. Při pěstování doma ji vystavujte blíže k oknu, jednak má ráda světlo, ale také tam bude díky své aromatické vůni odpuzovat otravný hmyz jako jsou mouchy či nebo komáři.
Foto: Pixabay
Pěstování bazalky
Bazalka má poměrně ráda teplo, nesnese průvan a chlad. Je však třeba dát pozor na žár přímého slunce, který by mohl bazalku spálit. V chladné a studené místnosti naopak trpí bazalka na vznik plísní. Bazalka potřebuje také hodně zalévat, vláha je pro ni velmi důležitá.
Pří sázení semínek bazalky do truhličku použijeme obyčejný zahradní substrát, který by měl mít pokojovou teplotu. Můžeme ho také promíchat s perlitem, který substrát provzdušní. Následně do substrátu přidáme pár semínek bazalky a překryjeme je tenkou, ani milimetrovou vrstvou substrátu. Semínka zalijeme tak, aby půda nebyla suchá.
Po vyklíčení lístků se snažíme zalévat pouze půdu, protože i když rostlinka potřebuje vláhy hodně, lístky bazalky nemají vodu rády.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.