Jak čistit vzduch v domácnosti s alergikem
Alergie lze považovat za vpravdě civilizační chorobu, která se v populaci vyskytuje čím dál tím častěji a to jak u dětí, tak u dospělých. Zdrojem alergické reakce přitom může být prakticky cokoliv, od potravin přes pyly a plísně, až po roztoče, kteří s námi sdílejí domácnost ať se nám to líbí, či nikoliv. Pro alergika je obtížné se před zdrojem jeho trápení schovat a ani interiér mu neposkytuje velkou úlevu, částečně kvůli alergenům, které se vyskytují přímo v jeho bytě, částečně proto, že i dovnitř pronikají malé prachové a pylové částečky z okolí. Kromě netěsností oken či dveří se do interiéru dostávají i na botách, oblečení, nebo třeba na srsti psa, kterého jsme byl dotyčný venku venčit. Existují ale postupy, díky kterým lze učinit byt pro alergika obyvatelnějším.
HEPA filtr
Vysoce účinný částicový filtr – zkráceně HEPA filtr – je užitečnou pomůckou pro čištění vzduchu v domácnosti. Zbavuje totiž vzduch, který přes něj prochází alergenů, plísní, prachu ale i virů. HEPA filtry jsou hlavní součástí čističek vzduchu, ale jsou i v některých vysavačích. Oboje se vyplatí mít v domácnosti, kterou obývá alergik, k dispozici.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pryč s textilem
Zbavte domácnost všech textilních dekorací, polštářů, ubrusů, deček, přehozů apod. Rozlučte se také se záclonami a nahraďte je žaluziemi. V bytě by obecně neměl mít místo čalouněný nábytek a dokonce ani tapety, o koberci nebo plyšových hračkách ani nemluvě. Na všech těchto místech se totiž alergeny dobře chytají a slouží jako jejich zásobárna.
Udržujte nízkou vlhkost
Vlhkost v bytě je prvotní příčinou vzniku plísní a ty jsou zase příčinou alergických reakcí. Vlhkost proto regulujte, např. prostřednictvím vysoušeče vzduchu. Vlhkost vzduchu by neměla růst nad 50 %. Kromě toho také často větrejte, tedy samozřejmě pokud zrovna venku nevrcholí pylová sezona. V takovém případě větrání omezujte na časné ranní hodiny, ideálně po dešti, kdy je vzduch od pylových částic alespoň trochu vyčištěný.
Používejte ložní prádlo určené pro alergiky
Ložní prádlo je ideálním prostředím pro roztoče. Je proto třeba používat speciální povlečení, které je pro roztoče neprůchodné. I tak jej ale často perte, klidně jednou za týden a alespoň na 60°C. Nejlépe potom v pracích prášcích opět určených právě pro alergiky.
Zvířata a rostliny
Domácí mazlíčci jsou samozřejmě samostatnou kapitolou. Ruku na srdce, ideálně je, pokud v domácnosti nejsou. To samé platí pro rostliny, které jsou zdrojem pylu i plísní. Pokud se ale bez zvířecího kamaráda neobejdete, pořiďte si alespoň speciální kartáč, který při vyčesávání zvířecí srsti rovnou nasává potenciální alergeny a nepouští je do okolí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.