Jak čistit černou vodovodní baterii? Pozor na agresivní chemikálie, spolehněte se na přírodní složky
Černé baterie jsou rozhodně zajímavým designovým prvkem. Dodávají interiéru elegantní nádech. Základem perfektního stavu a vzhledu je pravidelná péče. Jak a čím čistit černou vodovodní baterii? Na co si dát pozor?
Vodovodní baterie používáme denně, a to jak v koupelně, tak kuchyni. Jenže bývají místem, na kterém naše ruce zanechávají zbytky mastnoty a jiných nečistot. K tomu se voda dokáže postarat o usazování vodního kamene. Udržet černé vodovodní baterie krásné se může zdát složitější a náročnější, než je tomu ve skutečnosti. Jen je třeba vědět, na co si dát pozor, co použít a jak správně.
Pozor nejen na agresivní chemikálie
U černých povrchů je třeba si dávat pozor na agresivní chemikálie, bělidla, ale také hrubé hadříky, drátěnky. Rovněž tak na barviva, a to umělá i přírodní. U černé dřezové baterie může jít o kari, červenou řepu, papriku, sáčky s čajem, kečup apod. V koupelně pozor na bělicí zubní pasty, tónovací šampony, barvy na vlasy, laky na nehty, ale také na dětské vodovky či prstové barvy. Jedná se o látky, které je třeba ihned umýt vlažnou vodou a baterii utřít dosucha.
Správná údržba černé baterie
Základem je prevence. To ostatní platí ve všem a se vším. Jak udržovat černou baterii? Po použití ji umyjte a vysušte. Pozor si dejte na náchylnější místa, pokud máte otočné rameno, pak jej zpravidla uchopujete špinavými rukama, rovněž jako ovládací páku. Proto mějte vždy po ruce hadřík, zejména v kuchyni.
Jakmile dovaříte, kápněte na hadřík několik kapek citronové šťávy či octa, ošetřete baterii i dřez. Pozornost věnujte také místu uchycení baterie, kam přirozeně stéká voda, a je zde vyšší riziko vzniku vodního kamene. Dobré je jednou týdně si připravit pastu z jedlé sody, vody a octa. Tu nanést na okolí baterie a nechat působit cca 15 minut. Poté stačí setřít, opláchnout a utřít dosucha.
Foto: Unsplash
Vodní kámen na černé baterii
Dalším problémem je, jak odstranit vodní kámen z černé baterie. Zapomeňte na chemii, drátěnky apod. Pro běžné náznaky vodního kamene stačí směs z vody a octa. Do rozstřikovače dejte 250 ml vody a 3 polévkové lžíce octa. Poté nastříkejte na postižený povrch. Pak opláchněte vodou a utřete baterii i vybavení dosucha.
Zdroj: veselebydleni.cz, dumazahrada.cz
Náhledové foto: Unsplash