Jak číst nové energetické štítky na elektrospotřebičích
Mezi jeden z parametrů, podle kterých je třeba se řídit při výběru nového elektrospotřebiče, je jeho energetická náročnost. Právě na ní závisí to, kolik peněz bude stát jeho provoz a jak moc ovlivňuje životní prostředí. Právě proto vznikly energetické štítky. Ty staré ale přestaly plnit svoji funkci a bylo třeba je modernizovat.
Proč potřebujeme nové energetické štítky
V Evropě byly spotřebiče pomocí energetických štítků značeny dlouhou dobu. A právě v tom se ukázal být problém. Původní stupnice počítala se spotřebiči, které byly ve většině případů energeticky mnohem náročnější než ty současné.
S tím, jak se spotřebiče stávaly stále úspornějšími, na štítku se muselo začít objevovat značení typu A+, A++ nebo dokonce A+++ atd. Pro spotřebitele se tak energetické štítky stávaly stále méně a méně přehlednými. Nastal proto čas na novou verzi.
Foto: Wikimedia Commons, CCO license
Nové energetické štítky
Nový typ štítků bude obsahovat dvě základní věci: třídu energetické účinnosti v kategoriích A-G (mizí tedy všechna „pluska“), a kromě ní také doplňující informace o daném spotřebiči, které pomohou zákazníkovi se ještě lépe orientovat.
Obsah a množství těchto doplňujících informací závisí na typu elektrického spotřebiče. Zatímco u lednice se zákazník ze štítku dozví také roční spotřebu elektrické energie a hlučnost, u pračky k tomu navíc dostane informace o spotřebě energie na 100 pracích cyklů, spotřebě vody, kapacity bubnu nebo účinnosti odstřeďování. Pokud má daný spotřebič EKO mód, na štítku by měla být uvedena i doba jeho trvání.
Je dost možné, že jste se již s novými typy štítků na spotřebičích setkali. A pokud ne, jistě se vám to brzy podaří.
Zdroje informací: https://primanapady.cz/clanek-392424-energeticky-stitek-jak-se-v-nem-vyznat-abyste-usetrili
Náhledové foto: Wikimedia Commons, CCO license
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.