Jak by měla vypadat zahrada bezpečná pro děti?
Pokud máte zahradu, byla by velká škoda nevyužít jí pro děti. K tomu, aby si jí ale děti mohly užít na maximum, je třeba aby to byla zahrada bezpečná. A jak by měla taková bezpečná zahrada konkrétně vypadat?
Prolézačky a další herní prvky
Pokud plánujete děti během jarních a letních dní zabavit, pak by vám neměly chybět na zahradě skutečně bezpečné dětské prvky. Konstrukce dětských prolézaček, skákadel apod by měly být vždy stabilní a pozor si dejte i na ostré rohy, o které se děti při dovádění mohou snadno poranit.
Při koupi jakéhokoliv prvku, na který budou děti lézt, je nutné počítat s jejich váhou. Kupujte pouze prvky s dostatečnou nosností.
Při přípravě trampolíny dodržujte vždy všechny bezpečnostní pravidla daná výrobcem. Zkontrolujte kromě vlastní konstrukce i síť, která by musí při skotačení plnit svojí funkci. Pokud v ní najdete díru, nebo ji nebudete moci z jakéhokoliv důvodu zajistit, vyřaďte ji raději z provozu.
Na posekaný trávník můžete připravit dětský stan, ve kterém si děti budou rády hrát na schovávanou a můžete přidat i prolézací tunel. V nich se děti rády ukryjí před parným sluncem.
Žádný z herních prvků vám samozřejmě nezaručí stoprocentní bezpečnost, ale jisté je, že prvky zkrátka musí základní podmínky splňovat k tomu, aby bylo jejich užívání bezpečné.
Foto: Pixabay
Žádná nebezpečná překvapení
Děti rády zkoumají a objevují. Na předměty kolem nich si chtějí nejraději sáhnout. A i když mnohdy netuší, k čemu takové předměty jsou, neváhají je ihned použít. Na zahradě proto ukryjte všechny předměty, které by mohly být pro děti rizikové. Mnohdy se i obyčejné zahradní náčiní stane pro malé děti nebezpečným. Ukliďte jej raději tam, kam děti samy nedosáhnou.
Také zahradní prvky určené pro vás by měly být bezpečné. K sezení a stolování bohatě postačí třeba obyčejný pařez s dřevěným stolkem. Hlavně ale nestavte na zahradě zbytečně složité prvky, které by mohly vaše děti případně povalit a mohly by na ně spadnout. Fixujte je vždy tak, aby byly pevné a stabilní.
Pozor na jedovaté rostliny
Na zahradu sázejte jen vhodné rostliny. Na jedovaté rostliny raději ihned zapomeňte. Nevysazujte ani ty, které mají ostny, nebo dráždivé jsou pro alergiky. V žádném případě nevysazujte na zahradu oleandry nebo tis červený, který by si mohly děti snadno splést s rybízem. Vhodné nejsou ani fuchsie, sněženky, muškáty rulík zlomocný, fíkusy apod.
Na zahradu vysázejte raději nízké keře, jejichž plody se mohou vaše děti bezpečně občerstvit. Vhodný je například červený rybíz, který děti milují. Na zahradě by měly děti najít i kousek stinného místa pro odpočinek (pokud jim chybí zmíněný stan). Chybět by tak neměla hliníková pergola pod kterou se mohou všichni dobře schovat.
Studny a jímky
Při zařizování zahrady dejte pozor na studny a jímky, které jsou obzvlášť pro nejmenší děti velmi nebezpečné. Zabezpečte je tak, aby se do nich nikdo nedostal. Jezírka, nebo hluboké tůňky raději vypusťte, nebo je přeměňte v pěknou mělkou fontánku ve které si děti rády pohrají a zároveň se v parných dnech osvěží aniž by hrozilo jejich utonutí.
Zdroje informací: https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/jak-na-kids-friendly-zahradu-ve-ktere-se-deti-zabavi-a-bude-zaroven-bezpecna/
https://www.magazinzahrada.cz/zahrada-bezpecna-pro-deti-i-mazlicky/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.