Jak bojovat s tvrdou vodou a vodním kamenem

baterie

Jako tvrdou označujeme vodu s vysokým obsahem minerálů. Ty se usazují na površích, které jsou s tvrdou vodou v dlouhodobém kontaktu v podobě tzv. vodního kamene. Jak se s vodním kamenem a tvrdou vodou obecně vypořádat?

Tvrdá voda v našich domácnostech

Tvrdá voda, která se vyskytuje v mnoha domácnostech, nezanechává povrchy v příliš dobrém stavu. Nejčastěji tvrdou vodou trpí domácí spotřebiče, ale současně se vodní kámen usazuje i v koupelně. Typickým příkladem jsou sprchové kouty nebo WC. Díky dlouhodobému kontaktu s tvrdou vodou se vytvoří nevzhledný, šedivý povrch, který potom jen těžko odstraníte běžným čistícím prostředkem.

Také usazeniny po zaschlých kapkách od vody přilnou k povrchům tak pevně, jako by byly odjakživa jeho součástí. Tvrdou vodu poznáte podle toho, že mýdlo, které používáte na mytí rukou, nebude příliš pěnit. Smyjete ho také z povrchu dlaní velmi snadno.

sprcha

Foto: Pixabay

Boj s vodním kamenem

Povrchy přitom můžete ošetřit docela snadno, třeba pomocí octové vody. Tento trik již znaly naše prababičky. Na tvrdou vodu platí kyselý nálev, který pomocí svého nízkého PH usazeniny rychle rozpustí.

Přidat proto můžete i šťávu z citronů a chybět by neměla ani jedlá soda. Tento chemický trik má na vodní kámen ty nejlepší účinky. Nálev si připravte do rozprašovače. Po každém sprchování postačí nanést takto připravený roztok na stěny kachliček. Voda se již nebude nikdy usazovat a kapky vody budou pouze stékat po povrchu.

Boj s tvrdou vodou

I když není problém vodní kámen rozpustit, jen těžko to budete dělat např. uvnitř pračky. Jsou zkrátka případy, kdy je třeba zabojovat již s tvrdou vodou. K tomu slouží speciální filtry, které se montují na vstup vody do pračky nebo jiného spotřebiče. Pro rodinné domy potom slouží  

Zdroj informací: https://www.living.cz/vyhrajte-boj-s-vodnim-kamenem/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.