Ideální vlhkost v domě a jak ji poznat
V domě by se měla udržovat taková vlhkost, aby v domě neškodila a nebyla příliš vysoká, avšak zamezit by se mělo také tomu, aby byl v domě suchý vzduch. Přílišné vlhko ani velmi suchý vzduch nejsou ideální. My se dnes podíváme na to, jak vlhkost v domě je ideální a jak ji správně změřit a regulovat. Pojďme tedy na to!
Jak změřit vlhkost
První krokem je zjistit, jaká vlhkost je právě u vás doma. To uděláte nejlépe, když použijete přístroje, které jsou pro měření vlhkosti určené. Jde o takzvané vlhkoměry. Stejně tak vám však může pomoci domácí kombinovaná meteostanice. Jde o praktičtější variantu, jelikož meteostanici dále použijete k měření teploty, jak v interiéru, tak venku. Ideální vlhkost pro prostory uvnitř budov se pohybuje někde v rozmezí od 40-60 %. V topné sezóně se zpravidla tato hodnota v interiérech snižuje. Zejména v panelových domech. V takovém případě je na čase, aby jste vlhkost nějakým způsobem regulovali.
Faktory ovlivňující vlhkost
Vlhkost v domě či bytu ovlivňuje řada věcí. Mnoho z nich jsou jen produktem obyčejných domácích aktivit. Například sušení prádlo, vaření nebo horké koupele. To vše je příčinou vzniku vodních par, které se pak v domácnosti rozšiřují a zvyšují vlhkost. Například pokud používáte běžné prací prášky nebo gely či aviváže s parfemací, pak můžete vyřešit nadměrnou vlhkost například větráním při sušení prádla. Pokud máte však doma spíše sucho, lze to řešit například keramickými či jinými nádobkami s vodou u radiátorů. Jde však spíše o méně efektivní způsob zvlhčení vzduchu.
Foto: Pixabay
Na řadu přichází přístroje
Když nepomáhají výše uvedená řešení, na řadu musí přijít přístroje. Mezi nejefektivnější patří například parní nebo ultrazvukové zvlhčovače, u kterých vidíte na vlastní oči, že páru do interiéru vypouštějí. Zvlhčení vzduchu nastupuje téměř ihned. Dále lze použít takzvané pračky vzduchu nebo diskové zvlhčovače.
Náhledové foto: Pixabay
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.