Ideální teplota v lednici pro skladování potravin

Ptát se, zdali skladujete potraviny v lednici, by bylo přinejmenším zbytečné. V dnešní době se už těžko najde výjimka. Přesto se lze setkat se spoustou lidí, již do lednice dávají věci, které tam nepatří. V mnohých lednicích také panují nestandardní teploty. I ony mívají za vinu, že se potraviny zkazí, případně přemrznou. Obojí je pochopitelně nežádoucí. My se proto v následujících řádcích zaměříme na optimální teplotu v lednici.

Rozmezí od 1,5 do 4,5 °C

Toto teplotní rozpětí by mělo panovat v každé lednici. Rozmezí je dáno vcelku logicky. Při teplotě pod 1,5 °C se začínají vytvářet krystalky ledu, což není pro potraviny žádoucí. Naopak, když stoupne teplota nad 4,5 °C, nedochází k potřebnému zpomalení enzymatických procesů v potravinách. Mohou se tedy vcelku snad zkazit, což si také nepřejeme.

Teploměr se vyplatí

V lednici byste zcela určitě měli mít teploměr. Právě lednicový teploměr dokáže jasně určit, jak to v interiéru vaší lednice z hlediska teploty vypadá. To samé platí i o mrazáku, v němž se má udržovat teplota pohybující se kolem 18 °C a níže.

Plná lednice

Plná lednice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co s nedojedeným jídlem?

Zbylo vám jídlo z oběda? Pak vězte, že by do lednice mělo být umístěno do dvou hodin. Samozřejmě ne hned, dokud je ještě teplé. Obecně se hovoří o tom, že čím je v místnosti tepleji, tím by mělo jít jídlo do lednice dříve. Při teplotách okolo 28 °C do pouhé hodiny od konce jeho přípravy.

Jak je to se znovuohříváním jídla?

Jídlo v lednici by mělo být zakryté alobalem, nebo v nějaké uzavřené nádobě. Pokud ho chcete znovu ohřát, mělo by projít teplotou minimálně 74 °C. Pozor si dejte také na přeplnění lednice. Měl by v ní totiž cirkulovat vzduch. Abyste předešli přítomnosti plísní, je zapotřebí lednici jednou za tři týdny pořádně umýt. Co se týká samotných zbytků potravin, měly by se zkonzumovat do 4 dnů.

Lednice: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.