I přes zákaz jsou stále v provozu tisíce nevyhovujících kotlů, které slouží jako hlavní zdroj tepla

komín

Topná sezóna je v plném proudu a je až alarmující, že v ČR je navzdory zákazu aktivních téměř 150 tisíc kotlů, které nevyhovují přísným evropským normám. Přitom zákaz kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy je v platnosti od letošního září. Používání neekologických kotlů má negativní vliv na životní ovzduší a zejména na naše zdraví.

Jak poznat nevyhovující kotel

Nevyhovující kotle na tuhá paliva používají stále lidé nejen k vytápění obydlí, ale také k ohřevu vody. Pokud na ně přijde kontrola, oblíbenou výmluvou často bývá, že neví, že jejich zařízení je již zakázáno používat. Přitom každý kotel má na štítku uvedenou třídu v souladu s normou ČSN EN 303–5. Pokud je třída 1 nebo 2 je zakázáno od září 2024 ho používat. V případě, že kotel štítek nemá, rozhodne o jeho provozu odborně způsobilá osoba, která provádí kontrolu.

kotel

Foto: Pixabay

Pozor na vysoké pokuty

Uživatelé těchto nevyhovujících kotlů si přitom mnohdy neuvědomují, že jim hrozí nemalé pokuty. Ty se mohou vyšplhat až na 50 000 Kč, popřípadě na 20 000 Kč za neprovedení povinné kontroly. Pokutu lze udělit i opakovaně, pokud domácnost nepřejde na zařízení alespoň třetí třídy.  Mnoho majitelů přitom spoléhá na to, že se kontrole vyhnou. Výměnu nevyhovujících kotlů mohou ovlivnit samotné obce, které mají dohled nad dodržováním zákazu neekologických kotlů.

Negativní dopady na zdraví obyvatel

Používání neekologických kotlů má za následek přítomnost ultrajemného polétavého prachu, který se podílí na úmrtnosti obyvatel. ČR v tomto případě je v Evropské unii na druhém místě hned za Itálií. Třetí místo patří sousednímu Polsku. Polétavý prach a celkově znečištěné ovzduší tak může u lidí vyvolat závažné zdravotní potíže. Jedná se o dýchací problémy, které mohou vést k astmatu a dalším plicním chorobám včetně rakoviny plic.

Z výše uvedených důvodů by se lidé měli snažit o co nejčistší vytápění, které v případě spalování tuhého paliva spočívá v jeho kvalitě, dále je nutné pořídit moderní kotel a dbát na jeho pravidelnou údržbu. Jedině takto lze omezit šíření polétavého prachu v ovzduší.

Zdroje info: https://www.srovnejto.cz/blog/povinna-vymena-kotlu-na-tuha-paliva-kdy-a-proc-uz-si-ve-starem-kotli-nezatopite/, https://www.mzp.cz/cz/news_20240520_Od-prvniho-zari-zacne-platit-zakaz-pouzivani-kotlu-1-a-2-emisni-tridy-MZP-upravilo-podporu-vymeny-kotlu-od-zari-a-oznamilo-jak-budou-probihat-kontroly

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.