I pes může mít chřipku. Je třeba ji poznat a léčit
Podzim je sice krásný, nicméně většinou s ním přichází sezona nachlazení a chřipek. Už nyní máme strach, co se stane, až chřipky přijdou a budou řádit společně s koronavirem. Je jasné, že myslíme především na sebe, nicméně zapomínáme na své domácí mazlíčky. I pes může trpět chřipkou. Jeho nastydnutí by se proto určitě nemělo podceňovat. Komplikace včetně zápalu plic nestojí za to.
Psincový kašel
Psí chřipka bývá označována také jako parainfluenza. Setkáváme se i s termíny, jako jsou kotcový či psincový kašel. Jedná se fakticky o zánět hrtanu, průdušek a průdušnice. Příznaky jsou u ní podobné jako v případě nás lidí a přenáší se kapénkami. U psa byste měli počítat se zvýšenou teplotou, výtokem z nosu, malátností a nechutenstvím. V zápal plic přechází psí chřipka zejména u starších a chronicky nemocných psů. Jinak na tuto nemoc existuje očkování.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Ze psa na člověka se nepřenáší
Stejně tak je tomu v opačném gardu. Máte-li chřipku, váš pes ji nechytí. Jinak je i u psů důležitý onen termín sociální distance. Neměly by zkrátka chodit mezi ostatní. Pokud je pejsek nastydlý, rozhodně je třeba mít jej na vodítku a co nejmíň ho připouštět k jiným psům. O projevech psí chřipky již byla řeč, nicméně asi nejtradičněji se projevuje suchým kašlem. Vypadá to, jako by mu něco uvízlo v krku.
Hlavně klid a dostatek vitamínu C
Nemocný pejsek potřebuje dostatek klidu, kratší venčení a návštěvu veterináře. Vynikající první pomoc představuje heřmánek, dokáže psa uklidnit. Zapotřebí je i vitamín C ve speciálních sirupech. Jinak je vhodná protichřipková vakcinace a podávání probiotik. Výborné jsou i doplňky stravy jako třeba lněný olej.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.