Hrozí vaší hypotéce vysoké úroky? Poohlédněte se po refinancování!
Refinancování hypotéky je snadnou metodou jak si zajistit lepší podmínky pro současný hypoteční úvěr. Pokud se blíží konec vaší současné fixace a banka vám nabídla jen příliš vysoký úrok pro následující fixaci, poohlédněte se po hypotékách také jinde. Nebude vás to stát ani korunu. Můžete jedině ušetřit!
Co je refinancování hypotéky
Každý, kdo řádně splácí svůj aktuální úvěr na bydlení, si může požádat o refinancování hypotéky. Pod tímto pojmem rozumíme převod hypotéky na novou – a to většinou k jiné bance a zejména za lepších podmínek, než jsou nastaveny na hypotéce současné. Refinancování lze provést i v rámci jedné banky, kdy klient například přechází ze staršího produktu na nový, nebo refinancuje na základě žádosti o navýšení hypotečního úvěru.
Podstatou refinancování hypotéky je její předčasné splacení u současného poskytovatele a získání nové hypotéky, která slouží právě ke splacení té současné. Klient získá nový hypoteční úvěr a musí si změnit trvalý příkaz na splácení hypotéky. Peníze z hypotečního úvěru však přes jeho účet neprotečou. Jsou totiž použity rovnou na splacení hypotéky původní.
Co vám přinese refinancování hypotéky
Podstatou refinancování hypotéky vždycky musí být výhoda pro koncového spotřebitele, který je dlužníkem z hypotéky. Refinancovaná hypotéka by proto nikdy neměla být dražší než ta současná. Výpočet splátky hypotéky by měl (pokud možno) vyjít nižší. V případě zájmu se změní i doba splácení.
Základní podmínkou úspěchu u refinancování je tedy nižší úroková sazba a nejlépe i menší poplatky bance za správu hypotéky. Možnost nechat si od hypotečních poradců zdarma porovnat současnou nabídku bank v oblasti refinancování hypoték naleznete zde.
Pozor je nutné si dát především na případný poplatek současné bance. Ta vám jej naúčtuje právě za předčasné splacení stávající hypotéky. Někde to bude jen symbolická tisícikoruna, jinde po vás mohou chtít i statisíce. Vše se odvíjí od zůstatkového dluhu na současné hypotéce a od podmínek uzavřených ve smlouvě.
Úplně zdarma svou hypotéku refinancujete při konci fixace. Ale připravit se můžete mnohem dřív
Kdy refinancovat hypotéku, aby to bylo zcela zdarma? Odpověď je snadná: okolo data konce fixace. Jakmile končí fixace, máte tříměsíční „okno“ na to, abyste refinancovali k jiné bance a za lepšími podmínkami, a to zcela zdarma.
Často se ale vyplatí poohlížet se po refinancování již rok nebo dva před tím, než bude fixace končit. U nové banky si totiž můžete předem vyjednat podmínky pro refinancování – a ty se budou realizovat, jakmile vám bude fixace dobíhat. Jinými slovy: banka vám dohodnuté podmínky podrží až do konce fixace vaší současné hypotéky.
Zařídit se dá i refinancování hypotéky v době fixace
Někdy jsou podmínky současné hypotéky o tolik horší, že se vyplatí ji refinancovat ještě před koncem fixace – a bance prostě zaplatit jistý poplatek za předčasné splacení. Vždy ale pečlivě propočítejte úsporu vzniklou refinancováním a pozorně ji porovnejte právě s poplatkem za předčasné splacení hypotéky.
Obáváte se, jak v budoucnu utáhnete splátky? Dohodněte se s bankou na snížení splátek a zaměřte se na úspory energií
Situace okolo hypoték dnes není vůbec růžová. Základní repo sazba v ekonomice se drží na 7 procentech, a od ní se odvíjí i úroková sazba hypoték. Banky sice slíbily, že klientům v maximální možné míře vyhoví, když požádají o snížení splátek, či jejich odklad, ale tento krok se bohužel neobejde bez negativního zápisu v registrech dlužníků. Ten se s vámi navíc potáhne po celou dobu trvání hypotéky a ještě čtyři roky po jejím úplném doplacení.
Domácnostem se také doporučuje zaměřit se na maximální možnou úsporu v oblasti energií. To se sice lépe řekne, než udělá, ovšem připravili jsme pro vás seriál věnovaný právě úsporám na energiích. Nechť vám slouží k plodné inspiraci.
Zdroje info: hyperfinance.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Pxhere
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.