Houževnatec jedlý: Pěstování shiitake doma je jednoduché
Milujete houby a rádi byste si některé dopřáli i o Vánocích. Jasně, žampiony ze supermarketu a hlíva ústřičná se řadí mezi jakousi klasiku. Hodně na oblibě si ale získávají také japonské houby shiitake. Označovány jsou také jako houževnatec jedlý. Jde v podstatě o houbu, která není ve světě nijak neznámá. Ostatně pěstovala se už v dávných dobách v Číně na špalcích. Do světa ji dostali Japonci v roce 1914, jelikož začali prodávat sadbu na zaočkování do špalků. My se na domácí pěstování shiitake zaměříme v následujících řádcích.
Hezká houba s tmavým kloboukem
Vzhledově rozhodně tato houba nijak nezklame. Typická je kloboukem s tmavší středovou částí, nicméně i jeho okraje nejsou nijak světlé. V průměrů může mít klobouk u velkých plodnic i 12 cm. Typický je mimo jiné i rozpraskanou texturou a tečkami, tedy šupinkami. Ze spodní části má houba bílé lupeny. U starších plodnic růžoví. Třeň má průměr kolem 10 mm. Houba na rozdíl od žampionů nebo hlívy ústřičné krásně houbovitě voní.
Houževnatec jedlý v sadbě: Foto Radek Štěpán
Sadba na takřka bukovém dřevě
Konkrétně se jedná o stromy bukovitého typu Fagales. Tyto stromy se pokácí a do dvou měsíců dochází k zaočkování špalků. Samotné mycelium prostupuje dřevem přibližně 6 až 18 měsíců.
Sklizené plodnice houževnatce jedlého: Foto Radek Štěpán
Stačí si koupit sadbu a starat se o ni
Přesně tak, za nějakých 150 korun si lze přes internet objednat malý kousek dřeva se sadbou. Ten doma vložíte do plastového boxu nebo kbelíku a na dno nalijete vodu, případně kousek dřeva pravidelně rosíte. My jsme sadbu takto měli v místnosti s pokojovou teplotou a plodnice rostly za několik dní od doby, co k nám sadba dorazila. Smaženice z houževnatce stála za to. Sadba pak ještě plodila několikrát za sebou.
Smaženice z houževnatce jedlého: Foto Radek Štěpán
Zdroje info: Autor, ohoubach.cz, nasezahrada.com
Houževnatec jedlý: Náhledové foto Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.