Hnojiva pro pokojové květiny, která vyrobíte snadno a vyjdou vás jen na pár korun
Pokojové rostliny zútulní každý interiér. Dělají domov hezčím. Aby vám rostliny dobře rostly a pěkně kvetly, je třeba dodání potřebných živin v podobě správného hnojiva. Není nad domácí zdroje.
Rostliny potřebují správnou zálivku a dostatek potřebných živin. I když přijímají živiny ze substrátu, tak jeho obsah je limitovaný velikostí květináče. Množství je vyčerpatelné a dříve či později rostlina vše spotřebuje. Proto je třeba rostliny pravidelně přesazovat či obměňovat část substrátu. Stejně tak pro povzbuzení růstu, kvetení i posílení odolnosti vůči škůdcům, je třeba je přihnojit. Hnojiva netřeba kupovat. Vystačíte si s běžně dostupnými ingrediencemi. Jsou účinné, a ještě šetří vaši peněženku.
Kvasnicové domácí hnojivo
Potřebujete 10 g droždí, lžíci cukru a litr vlažné vody. Droždí s cukrem rozmíchejte ve vodě, nechte zhruba hodinu odstát. Potom roztokem zalévejte pokojové rostliny. V letním období aplikujte hnojivo každý deset dní, v průběhu podzimu a zimy jednou měsíčně.
Hnojení dřevěným popelem
Grilujete? Tak využijte dřevěný popel i jako účinné hnojivo. K hnojení rostlin doma můžete totiž použít i dřevěný popel po grilování. Je to snadné. Jen ho smícháte s vodou a necháte odstát. Vzniklý roztok dodá pokojovkám potřebné látky, jako jsou fosfor, vápník, draslík i hořčík.
Kouzlo banánových slupek
Banánové slupky se těší v tomto směru popularitě. Jsou efektivním řešením. Použít můžete čerstvou i případně sušenou banánovou slupku, kterou vylouhujete ve vodě. Vzniklý roztok pak použijete při zalévání pokojových rostlin. Tímto dostanou potřebné minerály. Budou i silnější a odolnější vůči chorobám a škůdcům.
Foto: Pixabay
Hnojení kávovou sedlinou i čajovými sáčky
Pokud se rozhodnete pro hnojení kávovou sedlinou, tak by měla být předem vysušená. Kávový lógr můžete přidat k substrátu. Druhou možnou variantou je smíchání s vodou a aplikovat v podobě zálivky. Další alternativou jsou čajové sáčky, které vložíte na několik hodin do konvičky na zalévání. Poté už stačí jen rostliny zalít touto vodou bohatou na živiny.
Zdroj: adbz.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay