Hlídáte si domácí kysané zelí? Jedna chyba jej může zlikvidovat
Znáte největší domácí vitamínovou bombu? Jasně, aby ne, jedná se o kysané zelí. Vyrobit si jej není nijak složité. Většinou se k nakládání zelí přistupuje někdy na konci října či na začátku listopadu. Nejde o nijak složitý proces. Stačí vám pouze kvalitní kameninový hrnec s vodní drážkou, zatížení a samozřejmě ingredience. Používá se fakticky jen nakrouhané zelí, cibule, sůl a kmín. Zelí ale není bezúdržbové. V průběhu roku se o něj musíte jednoznačně starat. Jak a která chyba vám může zlikvidovat veškerou snahu? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Zelí musí plavat
Jinými slovy, kysané zelí musí být neustále zakryto vodní hladinou. Pokud tomu tak není, začíná plesnivět a můžete si být jistí, že bude nekonzumovatelné. Vodní hladina je na zelí od počátku, nicméně postupně dochází k vypařování, takže vody logicky ubývá. Čím vyšší teplota v místnosti panuje, tím se zelí vypařuje rychleji. I na to je zapotřebí myslet. Ideální je teplota kolem 10 stupňů Celsia, klidně i méně. Alespoň nám se to takto osvědčilo.
Zakrytí psaného zelí: Foto Radek Štěpán
Dolévat je třeba slanou vodu!
Jednoznačně. Pokud byste dolévali vodu jen převařenou neosolenou, zelí by postupně ztrácelo svůj říz. Nakonec by bylo úplně plané, neslané a nepoživatelné. Naše babičky to dělaly tak, že dolévaly vodu z knedlíků, která byla samozřejmě osolená. Tím pádem jim kysané zelí v kameninové hrnci vydrželo bez problémů celou zimu až do jara. Zpočátku zbude voda, kterou vytlačíte při nakládání zelí, nicméně časem budete muset osolenou vodu dolévat.
Voda, jež zbyla po nakládání zelí: Foto Radek Štěpán
Starejte se o kysané zelí každý týden až 14 dní
Na domácí kysané zelí je třeba dohlížet a postupně o něj pečovat. Ideální je samozřejmě omytí zatěžovacího kamene nebo keramiky a odstranění bílých šumů, jež se na zelí vytvářejí. Činit byste tak měli každý týden, případně ve čtrnáctidenních intervalech. Zapomínat byste neměli ani na dolévání vody do rýhy hrnce. Pokud tam nebude, poznáte to podle typického zápachu, který ze zelí půjde.
Kysané zelí s vypařenou vodou: Foto Radek Štěpán
Zdroj info: Autor
Kysané zelí zakryté vrstvou vody: Náhledové foto Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.