Hledáte prakticky nezničitelnou pokojovku? Zkuste sloní nohu
Pojďte s námi zjistit, jak se starat o sloní nohu alias nolinu. Nenáročná pokojová rostlina, která dokáže rychle zaujmout vzhledem, který připomíná sloní nohu. Nolina, která je však mezi lidmi známá spíš jako sloní noha, je sukulentní pokojová rostlina se zajímavým kmenem, který nepotřebuje skoro žádnou péči.
Ve volné přírodě žije stovky let, dorůstá do výšky minimálně 8 metrů a kvete zářivými květy. V domácích podmínkách se vyvine do maximální výšky 1 metru a s chvályhodnou péčí ji přimějete, aby kvetla.
Nikdy substrát nepřemokřujte
O Nolinu se dokážou postarat, jak úplní nováčci, tak i zapomnětlivý lidé. Jako jedna z mála vydrží na suchém vzduchu v panelákovém bytě nebo i bez vody po delší dobu. Ať je to, jak chce, neměli byste ji nechávat na místě, kam slunce nedosáhne. Skvěle se jí bude dařit na světlém místě nebo na přímém denním světle. V letních měsících můžete využít letnění na čistém vzduchu a na stinnějším místě. Nejčastější příčinou úhynu rostlin je nepřiměřené zavlažování. Pokud je i substrát vlhký, nolina začne chátrat. V žádném případě jí nemůžete ublížit suchem.
Uvnitř dřevnatého stonku, nebo spíše kmene, který nolina má, dokáže uchovat vodu na určitou dobu. V každém případě dokáže vydržet delší dobu bez vody než jiné šťavnaté rostliny. Během letních měsíců je potom vhodné zalévat nolinu jednou týdně do misky pod květináčem. Přibližně po hodině, je nezbytné vylít přebytečnou vodu z misek, aby nedošlo k přemokření. V zimních měsících postačí rostlinu zalévat jednou měsíčně!
Nolinu není třeba často přesazovat
Nolina není ani náročná na teplotu. Při normální pokojové teplotě bude kvést. V zimě je dobré nechat rostlinu odpočívat při nižší teplotě. Protože pak se může stát, že sloní nohu napadnou svilušky, štítenky nebo i jiní nebezpeční brouci. V žádném případě rostlina není mrazuvzdorná. Teplota by tedy neměla nikdy klesnout pod 10 stupňů Celsia. Nolina se vyvíjí opravdu hodně pomalu, takže není nutné ji tak pravidelně přesazovat.
Se správnou péčí vám povyroste asi jen o centimetr za rok a během začátku svého života se vyvine do šířky místo do výšky. Rostlinu přesazujte jednou za tři až čtyři roky a spíše hledejte hliněné květináče než plastové, které nedýchají. Navíc substrát v hliněném květináči dokáže zůstat vlhký mnohem déle. Substrát musí být také dobře prostupný, protože nolina nevydrží prospívat v přílišném mokru. Perfektní volbou je tedy substrát pro sukulenty nebo substrát, který si můžete připravit přesně podle svého.
Zdroje info: magazinzahrada.cz, pestovani.in
Náhledové foto: pngegg