Hledáte osvědčené způsoby, jak skladovat chleba, aby zůstal co nejdéle čerstvý? Tyto rady našich babiček fungují
Spousta z nás zná situaci, kdy si koupíme čerstvý voňavý chléb, a pak jsme zklamaní z toho, že za pár dní ho najdeme ve spíži tvrdý nebo v horším případě plesnivý. Přitom existují osvědčené způsoby, jak skladovat chléb i celý týden tak, aby byl stále chutný. Jak na to, vám poradíme v tomto článku.
Při skladování chleba zapomeňte na plastové a papírové sáčky
Správně uskladněný chléb by opravdu měl vydržet i celých sedm dní. Věděly to už i naše babičky, které si jej sami pekly. Je nesmysl kupovat každý den čerstvé pečivo a nedojedené zbytky jen tak vyhazovat. Stačí když budete dodržovat určité zásady správného skladování. V čem ale čerstvý chléb nikdy neskladovat? Mnoho lidí ponechá čerstvé pečivo přímo v plastovém sáčku, ve kterém si ho koupili, to je ale zásadní chyba. Takto skladovaný chléb se zapaří, a zvlášť v létě se během dvou až tří dnů na něm vytvoří plíseň a stává se nepoživatelným. Je to z důvodu, že vlhkost, která v sáčku vznikne nemá kudy odcházet ven. Papírový sáček k dlouhodobějšímu uskladnění také není úplně vhodný. Vlhkost se v něm naopak nedrží vůbec a chléb rychleji tvrdne. V žádném případě neskladujte chléb v lednici, potřebuje totiž pokojovou teplotu kolem 20 až 25 °C.
Jak a kde chléb správně skladovat?
Chléb skladujte ideálně na tmavém místě, rozhodně ho nenechávejte ležet tam, kam dosáhnou sluneční paprsky. Dále je nutné ho nechat pořádně vyvětrat, to je důležité v případě, že si chléb pečete sami. Nechte bochník tzv. vydýchat až 10 hodin nenakrojený v pokojové teplotě bez žádného obalu. Poté ho uložte do chlebníku. To je také nejvhodnější místo, kde chléb umístit. Ještě předtím je ale vhodné ho zabalit do plátěné utěrky nebo plátěného pytlíku.
Foto: Pixabay
Nebojte se dát chléb do mrazáku
Zamrazovat pečivo nebo ne? To je otázka, nad kterou se pozastavuje spousta lidí. Vůbec se nebojte i této varianty uskladnění. Chléb ovšem dávejte do mrazáku co nejčerstvější, můžete ho rozdělit i na několik dílů do igelitových sáčků, což je praktičtější. Takto uskladněný chléb vám vydrží i půl roku. Počítejte ale s tím, že rozmrazený chléb je určený k co nejrychlejší spotřebě a zpět už ho v žádném případě nezamrazujte. Vyndávejte tedy jen takové množství, které spotřebujete.
Zdroje info: www.dama.cz, www.ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay