Fotovoltaika na vzestupu i v budoucnu. Pomohou vyšší limity a evropská legislativa
V dnešní době, kdy jsou energie stále dražší, řeší mnoho lidí investice do úspornějších systémů. Konkrétně jde o fotovoltaické panely a tepelná čerpadla. Jak bude vypadat jejich využívání v budoucnu, proč s instalací na nic nečekat a jak fungují dotace na fotovoltaiku? To se dozvíte přímo v tomto článku.
Fotovoltaika a tepelná čerpadla jako řešení pro budoucnost
Plány, jak dostat více fotovoltaických systému na rodinné domy i větší komerční stavby začínají nabírat na obrátkách. Cílem je nejenom snížení emisí a zlepšení ekologického faktoru, ale také stále aktuálnější tlak na cenu. Pořízením fotovoltaického zdroje se navíc snižuje závislost na dodávkách energiích, což je výhodné z pohledu samostatnosti. Obrátky tak nabírají hlavně legislativní řešení, která mají ještě více motivovat k pořízení tepelných čerpadel nebo fotovoltaických systémů. Podle aktuálních plánů by měly být solární panely povinnou součástí každé stavby od roku 2026.
Ceny klesat nebudou, ale bude se zvyšovat efektivita
Někteří lidé volí taktiku, při které jde hlavně o vyčkávání, zda dojde ke zlevnění, aby pořízení solárních panelů nebo tepelného čerpadla vycházelo levněji. Podle expertů to ale budoucnost téměř určitě nepřinese. Spíše postupně dochází k vývinu stále více efektivnějších řešení a systémů, takže se postupně stává pořízení solárních panelů a podobně více výhodné z pohledu návratnosti celé investice. Postupně tak bude možné pořídit stále kvalitnější výrobnu na elektřinu i přesto, že například ceny baterií půjdou nahoru.
Foto: Pixabay
Zvýšená poptávka po fotovoltaice i tepelných čerpadlech
Růsty ceny elektřiny jasně hovoří ve prospěch zlepšení celkové návratnosti investice do solárních systémů. Obecně se tak uvádí návratnost investice třeba i v horizontu pěti let, přičemž životnost solárních panelů bývá klidně i 30 let. Samozřejmě však záleží na konkrétní domácnosti a množství využívané energie. Bezesporu je však jasné, že rostoucí ceny elektřiny značně zvyšují poptávku po fotovoltaice a tepelných čerpadlech, což se pravděpodobně v dohledné době příliš nezmění.
Zdroj: Autor komentáře: Petr Šikula, Specialista FVE ze společnosti Enbra
Náhledové foto: Pixabay