Fasádní polystyren vs. ostatní izolace
Zateplení pláště domu je velmi důležité především z hlediska vytápění a potenciálních tepelných ztrát. V současné době je možné jej řešit různými způsoby, a to především díky velkému množství materiálu, který můžeme využít. Určitě je třeba říct, že byste neměli ihned sahat po polystyrenu, který se jinak využívá na zateplení fasády nejčastěji. Výběr konkrétního materiálu by měl být prováděn zejména na základě daného zdiva. Jen tak vám mohou vyjít optimální tepelně izolační vlastnosti, které má stavba mít.
Kontaktní zateplení budov
Asi největší klasiku představuje kontaktní zateplení budov, k němuž se používá extrudovaný polystyren. Jedná se o montáž, která je logicky ze všech úplně nejjednodušší. I proto je také nejrychlejší a cenově vyjde nejlépe. Ke zdivu se kotví pomocí hmoždinky do polystyrenu a příslušného plastového vrutu. Bez větších potíží tak materiál přímo přilne ke zdi. Využít lze tohoto zateplení jak u starých domů, tak i u novějších staveb klidně i ze dřeva. Vůči mechanickému poškození je ovšem polystyren poněkud méně odolný. U minerální vaty ale platí to samé s tím, že jde o nákladnější materiál.
Moderní zateplení větrané fasády
Výbornou volbou je i větraná fasáda, respektive její zateplení. Ke zdivu se nijak nelepí, ale dochází pouze k jejímu připevnění. Minerální desky můžete klidně instalovat velmi jednoduše i v chladu. Zateplovat tak lze i v chladných dnech. Výborné je i to, že zde nedochází ke vzniku kondenzátu. Nedrží se tu tedy vlhkost a stěny mohou dokonale dýchat. Za nevýhodu lze považovat pouze vyšší pořizovací náklady.
Zateplení stěn dřevostaveb
Dřevostavby se používaly i v dobách minulých především kvůli skvělým tepelně izolačním vlastnostem dřeva. Nejčastěji se zateplují uložením izolačních desek do předem připravených roštů. Desky jsou absolutně nehořlavé, takže chrání dřevostavbu i pře ohněm, který ji dokáže celou zničit.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.