Farmáři i ochránci zvířat se shodují: klecové chovy je potřeba ukončit

Klecové chovy zvířat jsou v současné době velmi ožehavým tématem. Evropská komise byla na základě Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství vyzvána, aby do roku 2026 zveřejnila návrh na postupné ukončení klecí v chovech zvířat. Tento dialog vyzývá země Evropské unie přejít na udržitelnější a humánnější zemědělství.

Patří klecové chovy do současné doby?

Klecové chovy se týkají chovných hospodářských zvířat. Nejčastěji se jedná o slepice. Na čem je tento chov založen? Každé zvíře má v kleci omezený prostor ke svému životu, ve kterém se nedá nic jiného než pít, přijímat potravu a v případě zmíněných slepic, snášet vejce. Zvířata trpí tím, že nemohou roztáhnout křídla a mají přerostené drápy. V žádném případě se nemohou proběhnout, protože v jedné kleci je jich namačkáno až dvacet. Tento způsob chovu připomíná spíše středověk než 21. století. Přitom lze zvířata chovat daleko humánnějším způsobem.

Zvířata v klecích trpět nemusí

V případě velkochovů není nutné zvířata držet klecích, ale jde jim jednoduše vytvořit takové prostředí, ve kterém budou spokojené. Řešením je například  podestýlkový chov slepic, biochovy nebo volné výběhy. V současné době k těmto možnostem přistupuje čím dál více evropských farmářů. I tak se ale najdou chovatelé, kterým jde jen o zisk a nehledí na to, v jakých podmínkách zvířata žijí. Proti tomu právě bojují některé organizace z evropského zemědělsko – potravinářského sektoru i samotní farmáři.

Foto: Pixabay

Jaké jsou klíčové body humánnějšího chovu zvířat?

  1. Je nutné zajistit welfare chovy zvířat – tzn., že budou naplněny podmínky, kdy je zvíře chováno v souladu s jeho životním prostředím.
  2. Chov zvířat v klecích by měl být postupně ukončen a zemědělci navíc dostanou plné finanční kompenzace.
  3. Je třeba zavést celoevropský systém označování všech masných a mléčných výrobků, aby se spotřebitelé mohli podílet na zlepšování kvality života zvířat.
  4. Je třeba zajistit koherenci mezi welfare zvířat a obchodem

K těmto bodům je třeba vypracovat Akční plán EU, protože v Evropě je stále ještě každoročně v klecích drženo na 300 milionů slepic, prasnic, telat, hus, kachen a křepelek.

Zdroje info: Autor, https://www.vodnanskadrubez.cz/proces-vyroby/welfare-zvirat/, https://obrancizvirat.cz/kampane/zakazkleci/

Náhledové foto: Pixabay