Ekologické bydlení nemusí být drahé. Stačí si pořídit dřevostavbu
Stále více lidí v České republice vyhledává úsporná řešení v oblasti bydlení. Překážkou jim jsou však vysoké ceny energií a materiálů, stejně jako náročnost na čas. Pořizovací cenu takových nemovitostí si pak lidé, ač chtějí žít ekologicky, zkrátka nemohou dovolit. Řešením tohoto problému, které je nejen ekologické, šetrné k životnímu prostředí, časově poměrně nenáročné a především cenově srovnatelné s klasickými stavbami, by mohly být dřevostavby.
Zvýšenou poptávku po úsporném bydlení zaznamenala většina developerských firem (76 %) oslovených agenturou CEEC Research. 24 % developerských společností pak tvrdí, že energeticky úsporná řešení navyšují cenu nemovitostí, což je pro mnohé klienty jeden ze zásadních faktorů při rozhodování o jejich koupi. „V rámci Evropské unie se klade stále větší důraz na energetickou účinnost a udržitelnost výstavby. Trh s nemovitostmi se neustále vyvíjí ve prospěch právě ekologičtějších a energeticky efektivnějších řešení. Mnoho firem se tomuto trendu snaží přizpůsobit a přicházet se sofistikovanějšími technickými řešeními. To ale znamená vyšší náklady na výstavbu, které v mixu vyšších úrokových sazeb a dlouhých povolovacích procesů cenu výstavby významně ovlivňují a zvyšují výslednou cenu nemovitosti,“ říkáředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek.
Dřevo – budoucnost v historii
Než jej nahradily kameny, zdivo a pak ocel a beton, stavělo se ze dřeva. Návrat k němu se dnes ukazuje být skvělou cestou k šetření naší planety. „Dřevo je jediným skutečně obnovitelným materiálem. Na stavbu domů používáme vysušené smrkové, jedlové a modřínové dřevo, což jsou všechno stromy, které lze nalézt v Evropě. Ta je mimochodem jediným světadílem, kterému se daří lesy obnovovat. Evropské státy vytěží jen 60 – 70 % ročního přírůstku lesů, a Česká republika je dokonce více zalesněná, než v 90. letech. Teď máme lesy na 34 % našeho území,“ upozorňuje Jan Šebek, vedoucí projekce firmy ATRIUM zabývající se stavbou dřevostaveb. Nebezpečí, že by těžba dřeva pro stavbu dřevostaveb překročila rychlost jeho regenerace, je tedy mizivé.
Další nespornou výhodou dřevostaveb je jejich rychlá konstrukce – jednotlivé kusy už jsou prefabrikované ve výrobních halách, což znamená nejen rychlou stavbu, ale také minimalizaci tzv. mokrých procesů – lze tedy plynule stavět i přes zimu. Samotná konstrukce pak trvá v řádu týdnů. Ve výrobních halách se také dbá na to, aby byly všechny zdroje využity na maximum, a minimalizovala se tak množství odpadů, které při montáži domu vznikají. „Snažíme se také používat další ekologické materiály jako sádrovláknité desky či minerální tepelné izolace bez obsahu formaldehydů,“ dodává Šebek. Dřevo se tedy skutečně vrací a stává se materiál pro udržitelnou budoucnost ve stavebnictví.
Více muziky za srovnatelnou cenu
Právě dřevo se ukazuje být vhodnou alternativou ke zděným domům. O to víc, že se jedná o čistě přírodní, obnovitelný materiál s vlastnostmi, které jej dělají ideálním pro stavbu nemovitostí. Pořizovací cena dřevostaveb by navíc měla být podle zprávy agentury CEEC z roku 2023 stejná, jako u staveb zděných. Tvrdí to téměř dvě třetiny dotázaných firem (66 %). „To souvisí s růstem cen řeziva z roku 2021, kdy došlo ke skokovému zdražení až o 50 %, ačkoli v současnosti se cena stavebního řeziva stabilizuje,“ přidává vysvětlení Michal Vacek.
Foto: Se svolením společnosti ATRIUM
Udržitelnost a úspory jako bonus
Dřevostavby jsou však nepochybně ekologičtější, což potvrzuje i názor dvou třetin dotázaných stavebních firem (67 %), které považují stavby ze dřeva za ekologicky šetrnější k životnímu prostředí, než je tomu u staveb klasických. Třebaže mohou být cenově srovnatelné, bonusem dřevostaveb je však právě jejich udržitelnost. Ta je stoupajícím trendem, ke kterému se obrací stále více lidí. Přesto má řada z nich obavy týkající se zejména zateplení budov, což je i klíčovým faktorem v šetření energiemi. Efektivní vytápění domu je totiž úsporou nejen peněz, ale i přírodních zdrojů. Jan Šebek však říká: „Dřevostavba je ideální volbou pro stavbu s nízkou spotřebou energie. Většina dřevostaveb se automaticky staví v nízkoenergetickém standardu. Oproti zděným domům se u dřevostaveb snadněji dosahuje lepšího tepelně-technického standardu. To je dáno tím, že izolace je již součástí samotné konstrukce domu, což umožňuje dosáhnout lepšího zateplení při menší tloušťce stěn. Zděné domy sice také mohou mít izolaci v nosné konstrukci, ale často vyžadují další zateplení, což zvyšuje jak náklady, tak i tloušťku stěn. U zděných staveb může celková tloušťka stěny být až 60 cm, zatímco u dřevostavby se stejnými izolačními vlastnostmi je to zhruba 35 cm. Podobná situace nastává i u pasivních zděných domů, kdy je pro dosažení pasivního standardu potřeba silnější izolace a větší tloušťka stěn.“
Růst do výšky
V současnosti je možné stavět dřevostavby pouze do výšky čtyř pater, což je přibližně 12 metrů. Na konferenci věnované budoucnosti stavebnictví při mezinárodním veletrhu For Arch řekl Zdeněk Veselý, generální ředitel České agentury pro standardizaci, že bude možné stavět nad tuto hranici. „Máme zpracovanou přílohu a tato příloha by do konce roku měla být formálně projednána v TNK 27 (technická normalizační komise pro požární bezpečnost staveb – pozn. red.) tak, abychom mohli vydat a zahrnout tu upravenou normu do soustavy ČSN. Máme ambici stihnout to do poloviny roku 2025, tím bychom měli řešení pro stavby s výškou od 12 do 22,5 metrů,“ řekl Veselý. Brzy bychom proto mohli vidět dřevostavby nejen rodinných domů, ale také paneláků.
Jan Šebek k tomu dodává: „Byli bychom moc rádi, kdyby se u nás podařilo něco takového postavit. Problém ale nebyl ani tak v legislativě, jako spíš v zájmu ze strany investorů a developerů, nedávalo jim to smysl.“ Jak ale naznačuje oznámení Zdeňka Veselého, teď už investoři a developeři obracejí. Podle Šebka je to také kvůli tlaku ze strany Evropské unie, která zavádí posuzování z hlediska energetické náročnosti budov. Jde také o vliv dopadů stavebních materiálů na životní prostředí. „A my máme obnovitelný materiál. Takže pro nás nastává jakési zlaté období,“ usmívá se Šebek. Výstavba a pořizování dřevostaveb se proto zdá být v budoucnosti na vzestupu.
Zdroje info: ceec.eu, atrium.cz
Náhledové foto: Se svolením společnosti ATRIUM
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.