Ekokůže a koženka: jak takový materiál čistit
K čištění přistupujte pokaždé šetrně, zrovna tak, jak byste přistupovali k čištění výrobků z pravé kůže. Vhodný způsob čištění se na materiálu pozitivně podepíše. Dejte si proto vždy záležet. Nepoužívejte nikdy agresivní chemické prostředky. Ekokůže ani koženka nevydrží vše. Jdeme na to!
Nepoužívejte abrazivní materiál
Pokud máte pocit, že hrubou stranou houbičky vyčistíte vše snadno a hravě, jste na omylu. Polyuretanovou vrstvu na gauči byste tak akorát sedřeli a poškodili. Není nad jemný kartáček a mýdlovou vodu.
Zprvu sedačku zbavte velkých nečistot. Jestliže se na ní nachytaly například chlupy, vlasy, drobky nebo jiné nečistoty, vtáhněte je během pár vteřin do sací hubice. Utěrkou z mikrovlákna poté přetřete celou vaši sedačku. Na pomoc si vezměte mýdlovou vodu. Na velmi znečištěných místech použijte raději čistící prostředek určený přímo na eko kůži. Krouživými pohyby se pokuste nečistoty odstranit. Poté nechte sedačku důkladně vyschnout a transportujte ji tam, kde má své místo.
Foto: Pixabay
Sedačka se bez impregnace neobejde
Pokud máte pocit, že je vše hotovo, není tomu tak. Impregnaci nanášejte na sedačku ve více vrstvách. Ekokůže či koženka bude chráněna nejen před nečistotami, ale kupříkladu i před barvami z oblečení. Vhodná impregnace zabrání navíc i vzniku tvrdnutí, ale i stavům jako je olupování, praskání, nebo křehnutí materiálu.
Co na ekokůži či koženku nepoužívat
Vyvarujte se horké páry. Také horký vzduch by mohl materiál poměrně snadno poškodit. Na skvrny nepomohou ani rozpouštědla či bělidla. Vyvarujte se raději zkrátka všeho, co by mohlo povrch snadno poškodit. Vhodný nebude ani chlór. Vsázejte spíš na svoje vlastní síly, jedině tak můžete hodně dokázat.
Pozor dejte na horké nápoje či odložené skleničky
Přijde-li ekokůže či koženka do styku s horkou vodou, je zpravidla zle. Stejně tak nepokládejte na ekokůži či koženku horké nápoje, ani víno. Při rozlití se může tekutina snadno vsáknout. Odstranit tyto mapy z ekokůže či koženky bývá vždy velmi obtížené.
Hrozbou jsou i kovové předměty, i ty mohou tento materiál snadno poničit. Vhodné nejsou zipy, knoflíky či jiné ostré předměty. Těch se zkrátka vyvarujte. Velkou nepříjemností pak bývají i přilepené žvýkačky. Na pomoc si v jejich případě vezměte odstraňovač tmelů. Ten běžně dostanete v drogeriích či hobby marketech. Po krátkém působení nechejte přípravek ještě chvíli na místě. Poté, místo činu omyjte jen hadříkem s vlažnou vodou
Zdroje informací: https://www.jakcistit.cz/jak-odstranit-skvrny-a-zvykacky-z-kozenkovych-materialu/
https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-cistit-kuzi-kozene-sedacky-a-bundy
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.