Efektivní způsoby, jak vyčistit radiátory vysavačem i hadříkem
Ve většině domácností se radiátory pravidelně čistí, protože jsou velmi náchylné k usazování špíny, především prachu. Pokud nečistíte své radiátory pravidelně, můžete se setkat s problémy s jejich účinnosti, a navíc v domácnosti hromadíte zdroje nečistot pro zhoršování alergií. Pracovat s radiátory může být obtížné, zejména pro ty, kteří nemají zkušenosti s údržbou. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, které vám pomohou udržet vaše radiátory čisté a účinné.
Sáhněte po hadříku
Nejdůležitější věcí při čištění radiátorů je odstranit špínu a nečistoty. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je použít měkký hadřík a mýdlo. Použijte jemný mýdlový roztok a hadřík, který by měl být dostatečně měkký, aby nepoškodil povrch radiátoru. Tato metoda je ideální u radiátorů, kde jsou mezery a jednotlivé prostory snadno dostupné, takže s jejich důkladným omytím není větší problém. Údržbu se snažte provádět opravdu pravidelně, protože to pozitivně ovlivní celkovou efektivitu topení.
Precizní práce s vysavačem
Z hlediska rychlosti a jednoduchosti však stále zůstává nejvýhodnější použití klasického vysavače. Zvolte vhodné nástavce, které jsou dostatečně tenké, aby se dostaly i do relativně malých mezer v radiátoru. Za tímto účelem můžete využít i nejrůznější tenké kartáčky, s jejichž pomocí vymetete prach a nečistoty, které následně vysajete pod radiátorem. Na pomoc si také můžete vzít klasickou prachovku, nebo si pořídit speciální tenké a dlouhé varianty určené konkrétně na čištění radiátorů.
Foto: Unsplash
Nezapomeňte na mřížku radiátorů
Nakonec je třeba vyčistit radiátorovou mřížku, která slouží jako ochranná vrstva proti usazování prachu a nečistot. Mřížku můžete čistit jemným hadříkem a mýdlem nebo alkoholem. Ideální je jemně mřížku sundat a pustit se do jejího očištění z obou stran. Při odstranění mřížky navíc získáte ideální přístup do vnitřní částí radiátoru, kde bývá špína usazená.
Jak často provádět čištění radiátorů?
Ideálně před zahájením topné sezóny a následně zhruba každé čtyři měsíce, protože se jedná o místo, kde se usazuje poměrně hodně prachu, a zároveň musíme podpořit celkový výkon topení tím, že odstraníme nános nežádoucích nečistot.
Zdroj: https://www.westwing.cz/inspiration/tipy-a-navody/napady-na-cisteni/jak-vycistit-radiator/ a https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-radiator-30001001.html
Náhledové foto: Unsplash