Efektivní úklid dětského pokoje se vejde do 4 jednoduchých pravidel
Úklid dětského pokoje by se měl odehrávat každý večer – nebo ještě lépe po každé hře. Sami však nejspíš dobře víte, jak nereálné to je. Dokud je potomek malý, pomáhá spíše s vytvářením nepořádku, než s jeho uklízením. A ani větší děti zpravidla nebývají právě fanoušky dokonale uklizené podlahy a srovnaných poliček.
Neměla by se z toho však stát povinnost. Zacházejte s úklidem jako se zábavou – to je základ. Plyšáci se mohou trefovat do koše v rámci trénování hodu do daleka a klidně může čas od času přijít i nějaký ten diplom za aranžování hraček. Bez potřebného zázemí však půjde jen o plané snahy. Začít musíte jinde.
Dostatek úložných prostor je základ
Chceme-li dítěti dopřát dostatek prostoru, nemůžeme mu herní plochu „zabrat“ množstvím zásuvek a skříní. Ale kam potom se všemi těmi hračkami? Odpověď zní: krabice, krabice a zase krabice. Kupte jich víc – malých, středních i velkých. A všem nezapomeňte dám jejich specifický účel. Do jedné přijdou omalovánky a pastelky, do druhé lego a třetí ukryje třeba plyšáky. Když je navíc opatříte obrázky (nejlépe nakreslenými spolu s dítětem), bude první krok k pořádku úspěšně dokončen.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pečlivě přemýšlejte, jak dětský pokoj vybavíte
Určitě se vyhněte tomu, aby se dětský pokoj stal jen sbírkou toho, „co se jinde nehodilo.“ Děti z toho bývají frustrované a o to hůře pořádek udržují. Necítí se tu totiž „doma“. Dbejte zejména na to, aby byl dětský pokojíček maximálně přehledný. Jen tak lze ideálně z jednoho místa obhlédnout všechny úložné plochy. A kam dítě dohlédne, tam velmi pravděpodobně i uklidí.
Najděte si užitečné pomocníky
Každá věc by měla mít své místo. Takže se nebojte být kreativní a vymyslet ho. Oblečení pro panenky může mít stejný věšák, jako bundy a mikiny vaší holčičky – jen trochu menší. A co namalované obrázky? Do krabice určitě nepatří, ale zalíbit by se jim mohlo třeba na magnetické tabuli. A na velké hračky připevněte police až ke stropu. Dva nebo tři velké plyšáky, auta či cokoliv jiného, budete mít uklizené během několika vteřin (a případě potřeby je dítěti zase stejně rychle podáte), nebudou však zabírat zbytečně místo jinde. Později se pak podobná polička uplatní i na knihy. Ty koneckonců také obvykle nebereme do ruky každý den – nebo alespoň ne všechny.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Vytřiďte, co nepotřebujete
Čím více hraček, tím větší nepořádek budete muset uklidit. Proto se nebojte v případě potřeby zasáhnout a vyřadit všechno, s čím si váš potomek nehraje (a odmyslete si přitom, kolik to stálo, nebo kdo mu to daroval). Hračky nemusíte hned vyhazovat, přetřiďte na do krabice a počkejte, zda si na některou z nich dítě nevzpomene. Pokud ne, můžete je s klidem uložit do sklepa pro vnoučata nebo darovat dál.
A zbylým hračkářkám najděte vždy stabilní místo. Dítě tak bude vědět, že jeho oblíbený medvídek bude vždycky v tmavé poličce a preferovaná sada pastelek v tomhle šuplíku. A tím jste už jen malý krůček od toho, aby na svých určených místech na požádání tyto věci také skončily. Zpočátku nejspíš budete muset být důslední, později začne všechno fungovat už samo od sebe.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.