Efektivní ochrana dřeva proti škůdcům
Preventivní ochrana dřeva by měla být pro každého z nás jakousi nepsanou povinností. Pokud totiž povrch dřeva nijak neošetříme, s největší pravděpodobností dojde k jeho postupnému chátrání. To si samozřejmě nikdo nepřeje. Dřevo je mimo jiné nutné chránit i před škůdci a jinými vlivy. Tradiční chemickou ochranu povrchu představují biocidní nátěry, jimž se škůdci z dálky vyhnou. Pozor je třeba dát na vícespektrální výrobky, které musí být přesně označeny. V opačném případ si důvěru nezaslouží.
Způsoby nanášení se různí
Počítat je třeba i s tím, že každý z přípravků se vyznačuje jiným stylem nanášení. My se pokusíme soustředit na všechny podrobně. Nanášet se tedy mohou přípravky následujícími způsoby:
– nátěrem,
– postřikem,
– ponořováním do lázně,
– tlakem,
– máčením,
– impregnací.
Způsob nanášení se odvíjí také od fáze napadení daného dřeva, od jeho vlastností a také od konkrétních podmínek. Některé povrchové úpravy dokážou ochránit před poškozením, nicméně škůdci mu odolají.
Ochrana už napadeného dřeva
Jestliže už ve dřevě nevítané hosty máte, je třeba sáhnout po tom správném výrobku, který jejich existenci rázně ukončí. Nejčastěji napadá dřevo dřevomorka domácí, která je schopna likvidovat i poměrně velké porosty dřeva. Nejprve musíte stanovit míru poškození a konkrétní kus dřeva odstranit a pak zbytek opatřit potřebným nátěrem. Sledovat byste měli hlavně otvory ve dřevě. Pokud z nich vypadává čerstvá dřevní moučka, pak je nutné začít co nejdříve jednat a tento kus dřeva ještě odstranit. Dřevomorka by byla nebezpečná i po nátěru, jak píší i v magazínu o bydlení.
Možnosti likvidace dřevokazného hmyzu
Dřevokazný hmyz je možné eliminovat hned několika způsoby. V každém případě na tento akt není možné zapomínat. Jedná se hlavně o následujícím metody ničení dřevokazného hmyzu:
– foukání horkého vzduchu,
– zaplynování otvorů,
– ozařováním dřeva,
– použití chamie.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.