Dům ve svahu: S čím počítat při jeho stavbě?
Stavba vlastního domu je vzrušujícím dobrodružstvím. Pokud se ale rozhodnete stavět dům ve svahu, může to přinést řadu problémů. Takový projekt vyžaduje důkladný plán a přesné postupy. Přečtěte si náš článek a zjistěte, s čím musíte při stavbě svého nového domova počítat.
Budete potřebovat pomoc odborníků
Při stavění domu ve svahu je nejvhodnější, pokud využijete služeb nejen projektanta a architekta, ale také geologa. Geolog zjistí únosnost a soudržnost zeminy na vašem pozemku a díky tomu doporučí ty nejvhodnější základy domu. Na základě zprávy, kterou vytvoří, pak statik navrhne konkrétní konstrukci základů tak, aby byly co nejefektivnější a nejstabilnější. Dalším odborníkem je geodet, který vyměří sklon pozemku a to nejlepší místo na výstavbu domu.
Na závěr budete ještě potřebovat pomoc architekta či projektanta, kteří v případě individuálního projektu zohlední všechny vaše požadavky a vlastnosti pozemku. Pokud nechcete projekt na míru, můžete si vybrat z hotových projektů bungalovů nebo projektů domů do tvaru L.
Počítejte s náročnější přípravou pozemku
Až získáte stavební povolení, čeká na vás příprava pozemku. Pokud bude stavba domu umístěna do svahu, je třeba počítat s pečlivou přípravou stavebního terénu. Jedná se o zdlouhavé práce, které mimo jiné také zahrnují odvoz vykopaného materiálu, čímž se celá stavba oproti té na rovině prodraží. V úvahu berte také to, že budete potřebovat více materiálu pro zhotovení dostatečně pevné základové desky.
Foto: Bigstock
Připojení pozemku k sítím
Mezi důležité aspekty stavby domu ve svahu patří také napojení domu k veřejné komunikaci. Napojit se na ni můžete nad pozemkem nebo pod pozemkem. Napojení pod pozemkem je však náročnější, neboť stavba domu pod úrovní veřejné komunikace vyžaduje více práce se základy, úpravou terénu či kanalizací.
Velkým strašákem při stavbě ve svahu je také dešťová voda. Během stavby se zaměřte na okapy a odtoky, které musí směřovat tak, aby vodu vedly mimo základy domu a neohrožovaly sousední domy. Pokud nevíte, jak na to, kontaktujte hydrogeologa, který prozkoumá, jaké spodní vody se na vašem pozemku nacházejí a zda stavbu ohrožují nebo na ni nemají negativní vliv.
Má stavba domu ve svahu své výhody?
I když je stavba na svahovitém pozemku časově i finančně náročnější, bydlení v takovém domě má řadu pozitiv.
- Okouzlující výhled – stavba domu ve svahu může znamenat úžasný výhled do okolí.
- Přirozené denní světlo po celý den – dobrá orientace domu zajistí optimální využití denního světla.
- Větší intimita a klid – dobře navržený dům ve svahu vám zajistí, že okna z obytné části domu budou směřovat do zahrady, která je ukryta před zraky kolemjdoucích. I když budete bydlet na rušnější ulici, budete mít většinu dne absolutní soukromí.
- Zajímavé zahradní prvky – svažitý pozemek poskytuje prostor pro nevšední řešení zahrady, které bude více připomínat divokou přírodu.
Náhledové foto: Bigstock
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.